Ultrabook - kolejna kategoria komputera przenośnego. Są pierwsze modele

Intel podał kolejne szczegóły dotyczące nowej kategorii ultraprzenośnych laptopów - ultrabooków. Postanowiliśmy więc przy tej okazji podsumować wszystko co obecnie wiadomo na ich temat.

Intel przedstawił nową kategorię notebooków podczas targów Computex 2011. Pominąwszy marketingowe zapowiedzi można podsumować, że ultrabooki to dobrze wykonane konstrukcyjnie laptopy cechujące się niewielką grubością i oferujące porządne podzespoły oraz możliwość szybkiego uruchomienia. Co więcej, mają się też wyróżniać przykuwającym wzrok efektownym designem pozwalającym im na walkę z MacBookiem Air.

Intel zapowiedział, że ich wprowadzenie na rynek będzie podzielone na trzy fazy. Pierwsza już się zaczęła, natomiast pozostałe wiążą się z przedstawionym w maju przełomowym tranzystorem 3-D Tri-Gate oraz architekturą Haswell.

Zobacz również:

  • Najlepszy laptop dla studenta 2021/2022
  • Gdzie najtaniej kupić MacBooka? [Aktualizacja 02.12.2021]

Pierwsze ultrabooki pojawią się w sprzedaży pod koniec tego roku. Według Intela zaoferują one:

- niewielką grubość wynoszącą poniżej 21 milimetrów

- bardzo szybki rozruch zapewniany przez technologię Intel Rapid Start, dzięki której możliwe będzie zaoszczędzenie nie tylko czasu ale również energii

- minimalny 5-godzinny czas pracy na baterii nawet w przypadku ultrabooków cechujących się najmniejszą grubością; w przypadku niektórych modeli może on wynieść 8 godzin i więcej

- zwiększone bezpieczeństwo zapewniane przez sprzętowe zabezpieczenia w postaci technologii Intel Anti-Theft i Intel Identity Protection.

Więcej na temat tych interesujących urządzeń znajdziecie w artykule: "Ultrabook - wszystko co obecnie wiadomo na jego temat".