Ultrabooki będą tańsze dzięki dyskom hybrydowym

Ultrabooki są lekkie, cienkie i wydajne, ale mają jeszcze jedną cechę, która już tak nie zachwyca. Są stosunkowo drogie. Teraz może się to zmienić, gdyż ich producenci mają skorzystać z dysków hybrydowych zamiast SSD montowanych w nich do tej pory.

Acer Aspire S5

Większość dotychczas wydanych ultrabooków kosztuje około 1 000 dolarów (w Polsce około 4 500 PLN). Wyposażono je w dyski SSD oparte na pamięci flash, które są szybsze niż tradycyjne dyski twarde HDD. Niestety ich produkcja jest również droższa, co w efekcie wpływa na wysoką cenę lekkich i cienkich laptopów promowanych przez Intela, czyli ultrabooków.

Możliwe jednak, że już wkrótce ceny te zostaną obniżone nawet do 600 dolarów dzięki zastosowaniu dysków hybrydowych, które łączą małe dyski SSD ze znacznie większymi HDD. Rozwiązanie takie zastosowano już w modelu Acer Aspire S3. Wyposażono go w 20 GB pamięci SSD (do instalacji systemu) oraz 320 GB HDD, a jego cena to 899 dolarów (w Polsce 3 500 PLN).

Zobacz również:

  • Najlepszy laptop dla studenta 2023. Sprawdź, co warto wybrać
  • Wielki test dysków SSD NVMe - który najlepszy do PlayStation 5?
  • Najlepsze dyski przenośne 2023

Dyski hybrydowe są droższe, ale pracują szybciej niż zwykłe dyski twarde. SSD służy w nich jako dodatkowa pamięć podręczna dysku HDD i przyśpiesza jego pracę. Oprócz tego cechują się one szybszym rozruchem systemu. Są wolniejsze niż dyski SSD, ale ich przewaga nad nimi polega na niższej cenie i większej pojemności. Typowe wielkości dysków SSD to 64 do 256 GB.

Serwis DigiTimes.com informuje, że w roku 2012 pojawi się więcej ultrabooków z dyskami hybrydowymi. Prezes Acera, Jim Wong powiedział, że w czwartym kwartale roku będą one dostępne w cenach od 600 do 700 dolarów. Na razie wyniki sprzedaży ultrabooków są poniżej oczekiwań, ale prawie o połowę niższe ceny mogą zupełnie zmienić tę sytuację.