Ultrabooki nie cieszą się takim zainteresowaniem jak zakładano

Najnowsza kategoria przenośnych komputerów, tzw. ultrabooków, miała się według Intela cieszyć dużym zainteresowaniem ze strony klientów. Niestety tak nie jest...

Ultrabooki to najnowsza kategoria komputerów przenośnych zaproponowana przez Intela i mocno przez niego promowana. Komputery te mają stanowić połączenie ultraprzenośnych notebooków i tabletów oraz realnie zagrozić MacBookowi Air. Zresztą trudno nie zauważyć, że są do niego mocno podobne.

Intel był bardzo optymistycznie nastawiony co do rynkowego sukcesu ultrabooków. Niestety póki co, nie ma powodów do zadowolenia. Jak się właśnie bowiem okazało, firmy Asus i Acer zmuszone były aż o 40% obniżyć zamówienia na tego typu komputery.

Obaj producenci zakładali początkowo, że sprzedadzą w tym roku od 250 do 300 tysięcy ultrabooków. Niestety nie cieszą się one aż takim zainteresowaniem klientów, co zmusiło tajwańskie firmy do zrewidowania tych założeń. Obecnie mówią już więc one jedynie o 150-180 tysiącach sprzedanych egzemplarzy.

Na słabe zainteresowanie ultrabookami z pewnością spory wpływ ma ich cena. Niestety nie powinniśmy oczekiwać, że szybko nastąpią (o ile w ogóle) pozytywne zmiany w tym zakresie. Ponadto ultrabooki raczej nie zaoferują przez kilka najbliższych miesięcy znaczących konstrukcyjnych zmian mogących przyciągnąć konsumentów. Zmieni się to dopiero wraz z udostępnioną w II kwartale przyszłego roku przez Intela nową platformą Ivy Bridge.