Ultrabooki - obniżki cen rozpoczęte. Architektura Ivy Bridge coraz bliżej

Acer, Lenovo i Hewlett-Packard obniżają ceny ultrabooków. Dlaczego? Szykują się do "zrobienia miejsca" dla nowej generacji tych ultraprzenośnych komputerów, która będzie korzystała z przełomowych procesorów Intela - Ivy Bridge.


Ultrabooki to nowa kategoria komputerów przenośnych, za którą stoi największy producent procesorów na świecie, czyli firma Intel. Urządzenia te wyróżniają się interesującym designem (niewielka grubość, niska waga) pozwalającym nawiązać walkę z MacBookiem Air (to w zasadzie ich pierwowzór), dużą mobilnością oraz ciekawymi rozwiązaniami takimi jak np. możliwość bardzo szybkiego uruchomienia.

Niestety wbrew założeniom Intela pierwsze ultrabooki były bardzo drogie, gdyż kosztowały znacznie powyżej 1000 dolarów, czyli poziomu, którego w żadnym wypadku nie powinny przekraczać. Z czasem pojawiły się jednak tańsze konstrukcje, co jednak nie pomogło w odniesieniu przez ultrabooki oczekiwanego sukcesu rynkowego. W listopadzie doszło nawet do tego, że producenci tacy jak Asus i Acer zmuszeni byli zmniejszyć aż o 40% zamówienia na tego typu komputery.

Podsumowując, wysoka cena ultrabooków spowodowała, że konsumenci niechętnie je kupowali wybierając tablety, czy też "zwykłe", lecz tańsze notebooki.

Cenowe spadki

Wkrótce być może sytuacja ta ulegnie jednak zmianie i sprzedaż ultrabooków wzrośnie. Producenci tacy jak Acer, Lenovo i Hewlett-Packard zaczęli bowiem obniżać ich ceny w Stanach Zjednoczonych nawet o 25%.

Dlaczego tak się dzieje?

Najprawdopodobniej dlatego, że producenci przygotowują miejsce dla nowej generacji ultrabooków zbudowanych w oparciu o przełomowe 22-nanometrowe procesory Ivy Bridge, które powinny zostać udostępnione przez Intela na początku kwietnia.

No...to fajnie!

Paul Otellini, szef Intela wspomniał pod koniec poprzedniego roku, że ultrabooki mogą do końca 2012 stanowić 40% wszystkich sprzedanych komputerów przenośnych. Wydaje mi się, że mocno przesadził, chociaż powinny one faktycznie zacząć się cieszyć wkrótce bardzo dużym zainteresowaniem konsumentów. Analitycy przewidują bowiem, że dzięki pojawieniu się na rynku coraz większej liczby nowych modeli średnia cena ultrabooków powinna już w drugim kwartale spaść do poziomu 699-799 USD.

Co nas jeszcze czeka?

Największy skok na rynku ultrabooków będzie związany z pojawieniem się wspomnianych 22-nanometrowych procesorów Intel Ivy Bridge. Drugim ważnym etapem w ich rozwoju będzie natomiast wydanie przez Microsoft systemu Windows 8 (prawdopodobnie będzie to miało miejsce w październiku), który spowoduje, że na rynku zagoszczą modele wyposażone w dotykowe ekrany.

_____________

Gdyby tak u nas w Polsce można było wkrótce kupić w sklepie ultrabook za nieco ponad 2 tysiące złotych...Skusilibyście się?