Ultracienkie HDD ruszają do kontrataku. Odbiorą część "ultraprzenośnego" rynku dyskom SSD

Zdaniem analityków nowa grupa cieniutkich dysków twardych ma szansę poważnie wkroczyć na rynek tabletów i ultracienkich przenośnych komputerów.

W kwietniu firma Western Digital zaprezentowała pierwszy na świecie 2,5-calowy 500-gigabajtowy dysk twardy o grubości wynoszącej zaledwie 5 milimetrów, natomiast podczas targów Computex 2013 podobną konstrukcją pochwalił się Seagate. Firma WD poszła jednak za ciosem i zapowiedziała w czerwcu wprowadzenie na rynek najcieńszego (7 milimetrów) dysku o pojemności 1 TB.

Ultracienkie HDD stanowią nową klasę, która powinna z czasem wyprzeć obecnie rządzące na rynku 9,5-milimetrowe dyski. Według prognoz firmy analitycznej IHS tych pierwszych ma się bowiem sprzedać w 2017 roku aż 133 mln. sztuk, podczas gdy sprzedaż ich grubszych poprzedników spadnie do poziomu 79 milionów (z 245 milionów sztuk w 2012 roku).

Zobacz również:

  • Najlepsze dyski przenośne 2023
  • Najlepsze dyski SSD M.2 do 400 złotych. Dyski M.2 w dobrej cenie

Nowe dyski odbiorą część rynku zdominowany przez SSD?

Co więcej, analitycy twierdzą, że nowe cienkie i lekkie dyski w parze z dyskami hybrydowymi (w kwietniu firma WD przedstawiła również 5-milimetrowy dysk WD Black SSHD) mają szansę zdobyć część rynku tabletów i ultracienkich komputerów przenośnych korzystających obecnie z pamięci SSD. Poza wspomnianymi wcześniej cechami umożliwiającymi ich montowanie w tego typu urządzeniach, mogą one bowiem pozwolić na znaczne obniżki cen (zdaniem analityków nawet o 20% w przypadku ultracienkich laptopów).

Gdyby tak się stało (a wiele na to wskazuje, gdyż ultraprzenośny sprzęt korzystający z nowych dysków zapowiedziały już firmy takie jak Asus, Acer, Dell i Lenovo) oznaczałoby to, że rynek dysków twardych mógłby powstrzymać odpływ zysków wynikający z malejącej ich sprzedaży (dla przykładu w tym roku sprzedać ma się ich o 5% mniej).