Ultracienkie głośniki Panasonica

Panasonic opracował nową technologię produkcji głosników z wykorzystaniem warstwowej konstrukcji obwodu magnetycznego minimalizującej wytwarzane pole magnetyczne. Rozwiązanie to ma znaleźć zastosowanie głównie w przenośnym sprzęcie IT i Audio Video.

Konwencjonalne głośniki używają cylindrycznej cewki drgającej, umieszczonej w otworze magnesu - rozwiązanie to jest niemożliwe do zastosowania w cienkich, nowatorskich konstrukcjach. Dodatkowo, wytwarzane przez konwencjonalne głośniki pole magnetyczne może uszkadzać dane zapisane na kartach pamięci - zwłaszcza, gdy karta z zapisem magnetycznym znajdzie się w pobliżu głośnika. Skutecznym rozwiązaniem stało się zastosowanie dodatkowego magnesu, niwelującego działanie pola magnetycznego głośnika lub specjalnej osłony przeciwmagnetycznej, wykonanej ze stali magnesowej.

Do wytworzenia dźwięku Sound Slim wykorzystuje obwód magnetyczny, wytwarzający poziomy strumień pola magnetycznego pomiędzy położonymi równolegle do siebie wzajemnie odpychającymi się magnesami o tej samej polaryzacji. Efektem zastosowania takiej konstrukcji jest minimalizacja wymiarów głośnika - ma on około 3/4 grubości standardowego i jest o połowę węższy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że nowego rodzaju obwód magnetyczny, dzięki tej samej biegunowości obwodu zewnętrznego, charakteryzuje się niskim poziomem wytwarzanego pola magnetycznego. Nie jest więc konieczne stosowanie antymagnetycznych osłon, chroniących dane zarejestrowane na paskach magnetycznych, czy też dodatkowego ekranowania dla monitorów. Zastosowanie w Sound Slim wyjątkowo sztywnej membrany i płaskiej, prostokątnej cewki głośnikowej pozwoliło zniwelować i wytłumić niepożądane wibracje pracującej konstrukcji. Mimo wyjątkowo cienkiej konstrukcji, nowy głośnik posiada płaską charakterystykę częstotliwości pozwalającą na odtwarzanie wysokiej jakości dźwięku.

Zobacz również:

  • Recenzja: Sharp CP-SS30 to solidne głośniki z opcją Bluetooth, które kupicie w rozsądnej cenie
  • Możesz mieć subwoofer za 1 zł! Sprawdź, jak go zdobyć [18.09.2022]

Zdaniem producenta Sound Slim może wprowadzić nowe standardy w konstrukcji produktów AV.

Premiera rynkowa głośnika Sound Slim ma nastąpić pod koniec 2002 roku.