Ultracienkie "organiczne" wyświetlacze Sony

Na odbywającej się w Tokyo wystawie Display 2008 firma Sony zaprezentowała dwa prototypowe wyświetlacze OLED. Większy z nich dysponuje taką samą przekątną jak wprowadzony w poprzednim roku do sprzedaży telewizor XEL-1, lecz jest od niego aż... 10 razy cieńszy!

W 2007 roku firma Sony jako pierwsza na świecie wprowadziła do sklepów telewizor wykonany w technologii OLED (Organic Light-Emitting Diode). Mowa tu o 11-calowym modelu o oznaczeniu XEL-1, z którego produkcją były pewne problemy. Japoński gigant zadeklarował następnie, że zamierza się skupić na organicznej technologii i wpompować w jej rozwój setki milionów dolarów. Na trwającej właśnie w Tokio imprezie Display 2008 korporacja zaprezentowała najnowsze wyniki swoich prac w postaci dwóch nowych, ultracienkich prototypowych wyświetlaczy.

3,5-calowy OLED (źródło: Watch.impress.co.jp)

3,5-calowy OLED (źródło: Watch.impress.co.jp)

Pierwszy, który dysponuje ekranem o przekątnej wynoszącej 3,5 cala oraz rozdzielczości 320 x 220 pikseli, może się pochwalić grubością wynoszącą zaledwie 0,2 mm. Z kolei drugi być może będzie następcą modelu XEL-1 (oferuje taką samą przekątną i rozdzielczość - 960 x 540 pikseli)), od którego jest znacznie cieńszy - jego grubość to zaledwie 0,3 mm (XEL-1 - 3 mm).

Źródło: Engadget.com.


Zobacz również