Ultraszybkość x2

Używając porównań samochodowych, karty graficzne z układem GeForce2 Ultra należałoby porównać do bolidów Formuły I.

Używając porównań samochodowych, karty graficzne z układem GeForce2 Ultra należałoby porównać do bolidów Formuły I.

Tak jak nie ma specjalnego sensu porównywanie szybkości pojazdów startujących w Formule I z autami, które jeżdżą po naszych ulicach, tak karty z GeForce2 Ultra wyprzedzają większość konkurentów o dwie klasy. Do naszych testów trafiły dwa modele wyposażone w ten właśnie układ.

Pierwsze wrażenia

Obydwie karty mają masywne radiatory (także na pamięciach), przy czym szczególnie duże wrażenie robi chłodzenie zainstalowane na karcie Leadtek - radiatory są mniej więcej o 1/3 większe niż na karcie Elsy. Pod względem konstrukcyjnym obydwa modele oparte są na referencyjnej konstrukcji nVidii - rozmieszczenie poszczególnych elementów jest prawie identyczne.

Dane techniczne

Dane techniczne

Zdecydowanie okazalej prezentuje się jednak zestaw wyjść na karcie Leadtek - oprócz standardowego złącza VGA jest jeszcze wyjście telewizyjne i cyfrowe złącze dla monitorów LCD. Pod tym względem Elsa nie stanowi konkurencji - ma tylko złącza VGA. Dla osłody natomiast dostajemy w zestawie bezprzewodowe okulary 3D (do podłączenia służy specjalny odbiornik fal podczerwonych).

W praktyce

Zgodnie z oczekiwaniami, wyniki testów wydajności w przypadku obydwu kart są niemal identyczne. Decyduje o tym zastosowanie identycznych układów graficznych i pamięci, taktowanych takimi samymi zegarami.

Leadtek WinFast GeForce 2 Ultra

Leadtek WinFast GeForce 2 Ultra

O korzyściach wynikających z zastosowania bardzo szybkiej pamięci (czas dostępu zaledwie 4 ns!) możemy przekonać się w testach przeprowadzanych w wysokich rozdzielczościach w 32-bitowym kolorze. Dla porównania, obydwie karty w Quake'u III Arena w trybie 1280x1024 przy ustawieniu maksymalnej jakości obrazu, są ponad dwa razy szybsze niż przeciętna karta z układem GeForce2 MX. Obydwie osiągnęły również bardzo wysokie wyniki w teście 3DMark2000, przekraczając barierę 6500 punktów.

Sterowniki dołączane przez obydwu producentów zapewniają pełną funkcjonalność, pozwalają m.in. przetaktować pamięć i układ graficzny oraz skonfigurować wszystkie parametry trybów OpenGL i Direct3D. W sterownikach Elsy pojawia się kilka dodatkowych, tajemniczo wyglądających zakładek, związanych z dołączonymi do karty okularami.

Wspomnianym okularom należy się kilka oddzielnych słów. Po pierwsze - są bezprzewodowe. To znacznie poprawia komfort w porównaniu do okularów łączonych z komputerem za pomocą kabla. Po drugie - dają zdecydowanie najlepszy obraz spośród wszystkich okularów, które mieliśmy okazję do tej pory testować.

Nagrodę otrzymuje...

Elsa Gladiac Ultra

Elsa Gladiac Ultra

Obydwie karty uzyskały bardzo wysokie wyniki w testach wydajności - nie ulega wątpliwości, że na razie szybszych kart graficznych nie uda nam się kupić. Leadtek, wyposażony w wyjście telewizyjne i złącze do monitorów LCD jest jednak konstrukcją bardziej uniwersalną. Wprawdzie okulary dołączane do Elsy są pewną atrakcją, jednak nie należy przeceniać ich praktycznego znaczenia.

Decydującym czynnikiem w wyborze musi jednak być tym razem cena. Elsa jest droższa prawie o 1200 zł od swojego konkurenta i tej różnicy nie usprawiedliwia nawet 6-letnia gwarancja. Przy bardzo zbliżonych parametrach Leadtek oferuje zdecydowanie lepszy stosunek możliwości do ceny, dlatego też naszym zdaniem z pojedynku wychodzi jako zwycięzca.