Umarł Kin, niech żyje Windows Phone 7. Microsoft wycofuje smartfony

Microsoft kończy produkcję smartfonów Kin. Urządzenia przez dwa miesiące od premiery nie zyskały uznania docelowej grupy odbiorców - nie pomogła nawet obniżka cen, wprowadzona przez oferującego je operatora.

Kin One/Kin Two to zaprezentowane w kwietniu 2010 r. smartfony z klawiaturami QWERTY i dotykowymi wyświetlaczami. Pierwszy, "niższy" model wyposażono w cyfrowy aparat fotograficzny z 5-megapikselowym sensorem i 4 GB pamięci bez możliwości rozszerzenia (brak slotu karty pamięci). W modelu Two zastosowano aparat 8 MP i 8 GB pamięci.

Microsoft wprowadził urządzenia do oferty na fali rosnącej popularności serwisów społecznościowych. Uznanie użytkowników Facebooka miały smartfonom zapewnić takie funkcje jak Kin Spot (ułatwienia w komunikacji ze znajomymi) czy Studio (usługa sieciowa umożliwiająca organizację, zarządzanie i backup danych).

Tak się jednak nie stało, a użytkownicy narzekali raczej na mało rozbudowaną funkcjonalność urządzeń, zarzucając im brak kluczowych funkcji. Kin One i Two nie posiadały natywnego komunikatora internetowego, kalendarza i nie współpracowały z internetowym sklepem z aplikacjami - wprowadzenie obsługi Zune Marketplace dopiero planowano.

Smartfony były dotychczas dostępne w Stanach Zjednoczonych, początkowo w cenie 49 i 99 dolarów (odpowiednio, Kin One i Two). Verizon, operator telekomunikacyjny, oferujący urządzenia, ostatnio obniżył te ceny do 29 i 49 USD.

Smartfony w październiku 2010 r. miały trafić na rynek europejski. Wiemy już, że to nie nastąpi.

Microsoft chce skupić się na rozwoju nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego, Windows Phone 7. Zespół pracowników odpowiedzialnych za rozwój smartfonów ma zostać zintegrowany z oddziałem pracującym nad Windows Phone.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: