Umarł Konfabulator, niech żyje Yahoo! Widget Engine

Konfabulator, czyli program umożliwiający korzystanie z niewielkich aplikacji pełniących przeróżne funkcje, jest już dostępny w nowej wersji i pod zmienioną nazwą. Nowy właściciel programu, koncern Yahoo!, udostępnił właśnie kolejną jego edycję, noszącą nazwę Yahoo! Widget Engine.

Przypomnijmy, że firma Yahoo! weszła w posiadanie praw do programu w lipcu tego roku. Zapowiedziała wtedy, że kolejne wersje Konfabulatora będą udostępniane za darmo. Koncern słowa dotrzymał i Konfabulator - Yahoo! Widget Engine 3.0 można bez przeszkód pobrać ze strony firmy.

Z aplikacji mogą korzystać użytkownicy systemów operacyjnych Windows (2000/XP) oraz Mac OS X (10.3 lub nowszy). Yahoo! Widget Engine nie jest kompatybilny z aplikacją Dashboard, katalogiem widgetów dostępnym w systemie operacyjnym Mac OS X 10.4.

Tzw. "widgets" to zwykle niewielkie, darmowe programy napisane przy pomocy języka JavaScript, uruchamiane w Yahoo! Widget Engine. Mogą pełnić szereg mniej lub bardziej przydatnych funkcji - od wyświetlania informacji pogodowych, przez informacje giełdowe, po wskazywanie aktualnego czasu i daty.

Więcej informacji: Yahoo! Widget Engine