Umarł Longhorn - niech żyje Vista!

Nazwa kodowa nadchodzącego systemu operacyjnego Microsoftu - Longhorn - została oficjalnie zastąpiona przez nową, "pełnoprawną" nazwę - WindowsVista. Informację tej treści najpierw ujawniły źródła zbliżone do koncernu podczas odbywającego się w Atlancie spotkania Microsoft Global Sales Briefing, a dziś została ona potwierdzona. Znamy również datę premiery pierwszej publicznej wersji beta nowego systemu - 3 sierpnia br.

Umarł Longhorn - niech żyje Vista!
O prawdziwości tej informacji miał świadczyć fakt, że Microsoft zarejestrował w Internecie domenę WindowsVista.US. Fakt zastąpienia nazwy kodowej, która już zdążyła się przyjąć w społeczności użytkowników, oficjalną nazwą może mieć jednak podstawy głębsze niż tylko podążanie standardową ścieżką wprowadzania na rynek kolejnych produktów. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli firmy analitycznej IDC: "Jest to dla nas typowe wydarzenie marketingowe, nie mające jak na razie żadnego przełożenia na rynek IT", usłyszeliśmy od Jarosława Smulskiego - przedstawiciela IDC.

Czy Microsoft nie popełnia błędu, zastępując powszechnie znaną i rozpoznawaną nazwę, do której użytkownicy zdążyli się już przyzwyczaić, nowym mianem? Takie zachowanie koncernu nie dziwi Tomasza Burczyńskiego, analityka biznesowego w agencji K2 Internet: "Pamiętajmy, że linia marketingowa i linia produktu są oddzielne - nazwa Longhorn była w tym przypadku nazwą szerszego projektu, jakim było opracowanie kolejnej wersji systemu operacyjnego, a nie konkretną jego nazwą". Koncern zdążył już przyzwyczaić użytkowników, że wszystkie wersje swoich systemów operacyjnych, funkcjonujące przez pewien czas pod nazwami kodowymi, były w odpowiednim momencie przemianowywane. Tym bardziej więc zrozumiałe jest, że i w przypadku Longhorna nie mogło być inaczej.

Zobacz również:

  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Ach, te nazwy...

Nazwy kodowe od zawsze wzbudzają duże zainteresowanie - dają poczucie obcowania z czymś nowym i bardzo świeżym. Ich znajomość wzmacnia poczucie przynależności do grupki wtajemniczonych. Poniżej zebraliśmy nazwy kodowe najpopularniejszych systemów wraz z kilkoma najważniejszymi faktami z ich życia.

Nazwy kodowe najważniejszych systemów Microsoftu

@ Janus, Windows for Workgroups 3.1, - wersja dodawana za darmo do wielu modeli dysków twardych. Dzięki niej Microsoft w sprzedaży graficznych systemów operacyjnych zaczyna prześcigać swojego partnera, firmę IBM (1992 r.).

@ Daytona, Windows NT 3.5 - jeden z większych sukcesów Microsoftu: system o dużych wymaganiach sprzętowych, ale również niespodziewanie stabilny i wydajny (1994).

@ Chicago, Windows 95 - o tym systemie mówiło na długo przed jego premierą. System rewolucyjny pod względem graficznym (odświeżony interfejs) i sprzętowym (obsługa Plug & Play). Jedyny jego konkurent na rynku pecetów, OS/2, wydaje się być na straconej pozycji - ale IBM jeszcze się nie poddaje. (1995)

@ Memphis, Windows 98 - system operacyjny wykorzystywany przez wielu użytkowników do dziś. Pierwszy oficjalny OS na stałe zintegrowany z przeglądarką internetową. Windows 98 ma być jednym z ostatnich przedstawicieli systemu, który swe początki ma w DOS-ie - Microsoft zapowiada połączenie linii Windows 9x i Windows NT (1998).

@ Cairo, Windows NT 5.0, Windows 2000 - pierwszy system z linii Windows NT, który "z pudełka" obsługuje Plug & Play oraz nowe technologie (DirectX, USB, AGP). Choć oficjalne wsparcie ze strony producenta już się skończyło, OS do dziś ma wielu zwolenników twierdzących, że jest "szybszy i stabilniejszy" niż jego następca, Windows XP. (2000)

@ Neptune, [brak nazwy oficjalnej] - system ten miał być wersją "Home" Windows 2000, ale ze względu na opóźnienia i pewne decyzje marketingowe nigdy nie ujrzał światła dziennego. Zamiast niego do sprzedaży wprowadzono ostatnią wersję hybrydy Windows 16- i 32-bitowego, czyli Windows Millennium Edition - jeden z najmniej udanych systemów MS w całej historii firmy.

@ Whistler, Windows XP - rozpoczyna nową erę systemów operacyjnych, jeden system do domu (Windows XP Home) i zastosowań profesjonalnych (Windows XP Professional). W momencie premiery ganiony za olbrzymie wymagania sprzętowe - potrzebuje aż 64 MB RAM-u i procesora pracującego z częstotliwością 300 MHz. Pierwszy OS z odświeżonym interfejsem. Zawiera ponoć prawie 50 milionów linii kodu - o 20 milionów więcej niż Windows 2000 i prawie 40 milionów więcej niż Windows 95! (2001)

@ Longhorn, Windows Vista - następca Windows XP. (2006)

Wyczerpujący spis nazw kodowych można znaleźć również na witrynie Windows Code Names. Bardzo interesujące informacje na temat dat wprowadzania systemów na rynki i trwających wtedy dyskusji można znaleźć także na witrynie Does DOS still live in Windows XP?.

Spekulacje na temat ostatecznej nazwy Longhorna pojawiały się już wcześniej - w tekście "Longhorn = Windows e-XPedition?" informowaliśmy o artykule dziennikarzy serwisu The Inquirer, którzy powołując się na anonimowe źródła w firmie, donosili, że nową nazwą systemu będzie Windows e-XPedition.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: