Unia Europejska ostrzega przed botnetami
-
- IDG News Service,
-
- 09.03.2011, godz. 13:10
Walka przeciwko botnetom jest trudna z uwagi na brak koordynacji działań - informuje agencja Unii Europejskiej ENISA. W efekcie, cyberprzestępczość skutkuje rocznymi globalnymi stratami w wysokości 10 mld dolarów.

Komputery zombie są używane do nielegalnych działań
Polecamy:
- Jak sprawdzić, czy twój system padł ofiarą cyberprzestępców?
- Oblężenie Windows: 20 lat innowacji malware'u
Zobacz też:
Cyberprzestępcy infekują komputery m.in. wykorzystując luki w oprogramowaniu lub przez załączniki do e-maili. Zainfekowane maszyny (komputery zombie) są bez wiedzy właścicieli używane do spamowania, przeprowadzania ataków DDoS i innych nielegalnych działań.
Zobacz również:
- Ponad 70 tysięcy routerów zostało zainfekowanych przez botnet. Twój także?
- Jak nie dać się oszukać w wakacje? Oto najlepsze sposoby
ENISA podkreśla, że cyberprzestępcy kierują się wyraźnie motywacją finansową. Agencja rekomenduje zachęcanie dostawców Internetu do interweniowania. W Niemczech istnieje już finansowany z budżetu federalnego program, który wspiera wprowadzenie technologii pozwalającej na określenie, które komputery należące do sieci operatora zostały zainfekowane - powiedział Giles Hogben z ENISA.
Agencja postuluje również wprowadzenie jednolitego prawa dotyczącego cyberprzestępczości. Jedyny międzynarodowy traktat na ten temat to konwencja o cyberprzestępczości z 2001 roku, która zyskuje coraz więcej ratyfikacji. Traktat ten wymaga zmian w ustawach krajowych i zaleca sposób ich dostosowania.
Ocena zasięgu botnetów jest trudna do przeprowadzenia. Zliczanie adresów IP nie jest najdokładniejszym sposobem z uwagi na dynamiczne adresy IP. Inna sprawa, że rozmiar botnetów wcale nie musi określać jego efektywności. Hogben podaje, że niedawny botnet grupy Anonymous wymierzony w firmę Visa obejmował mniej niż 1 000 komputerów.