Unia Europejska zastanawia się nad ułatwieniem wymiany baterii w smartfonach

Unia wymierza kolejny cios w producentów smartfonów. To świetna wiadomość dla nas - konsumentów.

Ostatnimi czasy w sieci głośno było o przygotowywanym projekcie ustawy unijnej, która ma zmusić producentów do wprowadzenia jednolitego systemu ładowania urządzeń elektronicznych. Teraz legislatorzy zabierają się za kolejną sprawę - ułatwienie naprawy owych urządzeń elektronicznych.

Unia Europejska zastanawia się nad ułatwieniem wymiany baterii w smartfonach

Źródło: pcworld.com

Jeszcze dziesięć lat temu większość telefonów komórkowych oraz smartfonów posiadała zdejmowane klapki i wymienialne baterie. Teraz na rynku nie znajdziemy już prawie żadnego smartfona, w którym w łatwy sposób można wymienić akumulator.

Producenci wytwarzają coraz bardziej wyrafinowane i zaawansowane technicznie konstrukcje, a za wymianę baterii, która po pewnym czasie się zużywa życzą sobie setki złotych.

Dziś nawet, jeżeli będzie w stanie w domowym zaciszu wymienić baterię w naszym nowoczesnym smartfonie, aby oszczędzić na naprawie to w większości przypadków stracimy gwarancję producenta.

Na szczęście ten stan rzeczy zamierza zmienić Unia Europejska, która przygotowuje nowy projekt ustawy, która ma sprawić, że smartfony ponownie oferować będą możliwość łatwej wymiany baterii.

Zgodnie z raportem Het Financieele Dagblad Unia Europejska będzie chciała zmusić producentów sprzętu elektronicznego do ułatwienia procesu wymiany baterii w nowoczesnych smartfonach.

Legislatorzy uważają, że ułatwienie procesu wymiany baterii w smartfonach pozwoli na dłuższe ich użytkowanie, co z kolei przełoży się na wytwarzanie mniejszej ilości odpadów elektronicznych. Obecnie Unia Europejska dąży do obniżenia produkcji sprzętu elektronicznego oraz wydłużenia cyklu życia smartfonów, laptopów i innych tego typu sprzętów.

Najnowszy pomysł wyciekł do sieci zaledwie kilka tygodni po tym, jak Unia Europejska głosowała za przyjęciem portu USB Typu C jako standardowego gniazda ładowania w urządzeniach elektronicznych.

W chwili obecnej trudno jest wyobrazić nam sobie umożliwienie łatwej wymiany baterii w nowoczesnych, szklanych smartfonach z wodoszczelną obudową.

Źródło: xda-developers.com