Unia daje 1 mld EUR na rozwój Internetu

Komisja Europejska podjęła decyzję o dynamicznych inwestycjach w infrastrukturę energetyczną i szerokopasmowe łącza internetowe. Jest to element planu antykryzysowego UE. Na samą rozbudowę szybkich łączy internetowych ma przeznaczyć ponad miliard euro.

Nowy projekt naprawczy Komisji Europejskiej to inwestycja o łącznej wartości 5 miliardów euro. Są to niewykorzystane środki z zeszłorocznego budżetu Unii. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na opracowanie wspólnej strategii energetycznej. Z całej kwoty Unia zamierza przeznaczyć okrągły miliard euro wyłącznie na rozbudowę łączy szerokopasmowych na terenach wiejskich.

Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso powiedział: "Cały plan naprawczy UE opiera się na inteligentnych inwestycjach. Musimy ożywić europejską gospodarkę poprzez stworzenie infostrad na obszarach wiejskich. Komisja zamierza współpracować z państwami członkowskimi nad ożywieniem unijnej gospodarki poprzez inwestycje w tych kluczowych dziedzinach. Wszystkie państwa członkowskie skorzystają na tym pakiecie środków".

Według informacji KE, aż 30 procent społeczności Europy z obszarów wiejskich nie ma dostępu do Sieci.

KE w europejskim planie naprawy gospodarczej przewiduje, że do 2010 roku wszyscy mieszkańcy Unii będą mieli dostęp do Internetu.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: