Unia sponsoruje 'anty-Echelona'

Unia Europejska wyłoży 11 mln euro na stworzenie opartego na "kwantowej kryptografii" systemu przesyłania danych, który ma być absolutnie odporny na wszelkie próby złamania zabezpieczeń czy przechwycenia transmisji. Wykorzystując ów system - znany pod roboczą nazwą SECOQC - użytkownicy będą mogli przesyłać informacje bez obawy, że zostaną one przechwycone przez osoby trzecie lub jakiś globalny system inwigilacji (np. osławiony Echelon).

"Naszym celem jest stworzenie systemu komunikacji, którego nikt w nie będzie mógł przechwycić czy rozkodować - nawet Echelon" - tłumaczy Sergio Cova z mediolańskiej Politechniki, jeden z koordynatorów projektu. "Wiemy już, że taki system będzie wymagał wprowadzeniu szeregu innowacji technologicznych - dlatego jego stworzenie na pewno nie jest kwestią najbliższych miesięcy. Niezbędne jest m.in. znaczne przyspieszenie transmisji danych" - dodaje Cova.

To będzie kontr-Echelon

"Już jakiś czas temu opublikowano raport Parlamentu Europejskiego, który sugerował wykorzystanie kryptografii kwantowej do stworzenie absolutnie bezpiecznego systemu komunikacji, który byłby przeciwwagą np. dla Echelona" - mówi Christian Monyk, szef działu technologii kwantowych firmy ARC Seibersdorf Research GmbH. Jego zdaniem, europejskie firmy poważnie ucierpiały w przeszłości na skutek szpiegostwa przemysłowego - nowy projekt ma zapewnić Europie pełną ekonomiczną niezależność.

Zobacz również:

  • Masz ten smartfon Samsunga? Dostępna jest nowa aktualizacja zabezpieczeń! [29.09.2022]

Zagrożenia, przed którymi Unię Europejską chronić ma nowy system - znany pod nazwą SECOQC (Secure Communication based on Quantum Cryptography) - to przede wszystkim dwa amerykańskie systemy: Carnivore (DCS 1000) i Echelon.

Carnivore służy do monitorowania zawartości poczty elektronicznej. Na system składają się specjalny program oraz urządzenie przechwytujące konkretne dane, montowane u dostawców Internetu (ISP) w opancerzonych szafach. Według FBI, ma ono rejestrować na dyskach twardych jedynie te przekazy (listy elektroniczne), które zawierają zdefiniowane wcześniej słowa kluczowe, np. bomba, zamach, szpiegowanie. Carnivore powstał w lutym 1997 r. pod nazwą Omnivore i działał początkowo na komputerach z systemami Solaris X86 firmy Sun Microsystems. Później przekompilowano kod na potrzeby systemu Windows NT. Osławiony Echelon jest (jeśli rzeczywiście istnieje - w tej kwestii wciąż toczą się spory) globalnym systemem inwigilacji elektronicznej. Ma on znacznie szerszy zasięg niż DCS1000. Możliwe, że potrafi śledzić wszelkie przekazy elektroniczne.

System oparty na kryptografii kwantowej ma mieć tę zaletę, że każda próba przechwycenia przesyłanych za jego pośrednictwem danych będzie natychmiast wykrywana - w tym momencie operator takiego systemu będzie mógł natychmiast zmienić klucz kodowy i uniemożliwić nieautoryzowanym użytkownikom odczytania przechwyconej wiadomości.

Prace potrwają lata

"Ważną cechą naszego projektu jest to, że nie będzie on bazował jedynie na kryptografii kwantowej - ma to być połączenie kilku różnych technologii" - tłumaczy Christian Monyk. W przedsięwzięcie zaangażowani są firmy i ośrodki naukowe z Austrii, Belgii, Wielkiej Brytaniii, Kanady, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Rosji, Szwecji oraz Szwajcarii - są to zarówno uczelnie wyższe, jak i firmy zajmujące się kryptografią, tworzeniem oprogramowania czy sprzętu sieciowego.

Pierwszy etap projektu ma potrwać, według wstępnych założeń, 18 miesięcy. W tym czasie uczestnicy projektu będą pracować nad wieloma różnymi rozwiązaniami i na końcu zdecydują, które z nich najlepiej rokują - wtedy skupią się na nich. Koordynatorzy projektu zakładają, że system powinien być gotowy za 4 lata - aczkolwiek nie oznacza to, że wtedy wejdzie do powszechnego użytku. Jego implementacja może zająć kolejne 3-4 lata.