Unicode Emoji 13 czyli nowe emotki w Androidzie 11

Unicode zaktualizowało standard Emoji. Sprawdzamy, jakie nowości przewidziano.

Prace nad standardem Emoji 13.0 w końcu zostały ukończone. Już wkrótce na masie urządzeń elektronicznych ze smartfonami na czele zobaczymy aż 62 nowe emotki.

Unicode Emoji 13 czyli nowe emotki w Androidzie 11

Źródło: macworld.com

Co nowego w świecie Emoji? Unicode zdecydowało się na dodanie aż 55 wariantów płci i koloru skóry z kilkoma ekskluzywnymi emoji dla każdej z płci.

W tym miejscu warto zaznaczyć, że Emoji są z nami już od dobrych 23 lat. Po raz pierwszy piktogramy do komunikacji zostały wykorzystane przez japończyków. Już w 1997 roku na rynku pojawiły się pierwsze telefony komórkowe, które poza znakami potrafiły wysłać proste piktogramy. Na świecie pomysł stosowania emotikon przyjął się dopiero wraz z początkiem 2010 roku. Z czasem rozwiązanie to zostało zaimplementowane natywnie w najpopularniejszych systemach operacyjnych, a obecnie nie wyobrażamy sobie komunikacji bez emotek, które pozwalają szybko i w przystępny sposób wyrazić nasze uczucia.

Na przestrzeni ponad 20 lat wprowadzono aż 13 głównych standardów stosowania Emoji. Najnowszy z nich - wersja 13 pojawi się na pierwszych urządzeniach w okolicach września/października. Takie statystyki zostały przedstawione przez Unicode.

Najnowsze emoji zostały już dodane do trzynastej wersji standardu. Wszystkie nowości można przeglądać na stronie unicode.org pod tym linkiem. Należy pamiętać jednak, że zawarte obrazy są jedynie przykładami. Producenci telefonów komórkowych, urządzeń elektronicznych, a nawet operatorzy mogą stosować własne wzorce, które posiadać będą podobne znaczenie.

Unicode Emoji 13 czyli nowe emotki w Androidzie 11

Źródło: unicode.org

Różnice w stosowaniu emoji najlepiej widać na przykładzie systemu Windows 10 oraz iOS. Microsoft stosuje uproszone modele w 2D, a Apple od lat mocno wiąże swoja przyszłość z Emoji i umożliwia nawet tworzenie własnych sobowtórów za pomocą Animoji i Memoji.

Według Unicode nowe emoji powinny powinny pojawić się w trzecim kwartale 2020 roku. Data implementacji zależy tylko i wyłącznie od producentów systemów operacyjnych oraz producentów urządzeń. Z pewnością standard Emoji 13 zostanie zaimplementowany w nadchodzącym Androidzie 11.

Źrodło: unicode.org