Unidrive - czyli samochód obsługiwany ekranem dotykowym

Hiszpańska firma IFR Automotive zaprezentowała sportowe samochody z serii Aspid. Nie tylko wyposażono je w olbrzymią ilość elektroniki, ale również dano kierowcy władzę nad nią - a to nie zdarza się często.

Od ponad trzydziestu już lat samochody wyposażane są w elektroniczne układy sterujące, które z roku na rok kontrolują pracę coraz większej liczby elementów. Jednak kierowca ma do nich raczej ograniczony dostęp; czasem tylko może zmienić twardość zawieszenia czy cieszyć się z radia, którego głośność zwiększa się wraz ze wzrostem szybkości...

Samochody Aspid to wyraz zupełnie innego podejścia do użytkownika. Wyposażono je w ekrany dotykowe, za pomocą których kierowca sprawuje kontrolę nad centralnym komputerem o nazwie "Unidrive". W odróżnieniu od klasycznych aut, gdzie wiele elementów ma własne, dedykowane układy elektroniczne, Unidrive steruje pracą całego samochodu.

Przedstawiciele IFR Automotive utrzymują, że komputer pozwala na obniżenie kosztów o 2/3 oraz wyeliminowanie 80 procent obecnie stosowanej elektroniki. Co jednak najważniejsze, system daje kierowcy dostęp do olbrzymiej liczby parametrów auta, w tym ABS, rozkładu sił hamowania, kontroli trakcji, układu sterowania faz rozrządu itp.

Dzięki Unidrive samochód może zostać przystosowany albo do jazdy twardej i sportowej, albo też do miękkiej i komfortowej. Oprócz tego komputer wyposażono w moduł GPS ułatwiający nawigację, mechanizm łączności za pomocą GPRS, akcelerometry, a nawet układ Wi-Fi.

Warto przeczytać: "Touch-screen-controlled and operated vehicle? Yep" (w języku angielskim)