Unijne badania nad komórkami

Komisja Europejska rozpoczęła serię konsultacji na temat niebezpieczeństw, na jakie narażone są dzieci korzystające z telefonów komórkowych. Konsultacje te mogą wpłynąć na kształt nowej unijnej ustawy, której zadaniem będzie ochrona nieletnich przed przestępcami oraz niebezpiecznymi materiałami obecnymi w Internecie.

Ostatnie badania Eurobarometru wykazały, że 70% dzieci w wieku 12-13 lat i 23% w wieku 8-9 lat jest posiadaczami telefonu komórkowego. Im bardziej zaawansowane są tego typu aparaty, na tym większe niebezpieczeństwo narażone są dzieci, uważa Komisja. Zwykłe SMS-y są wykorzystywane przez pedofilów, by zwabić dzieci, informują jej przedstawiciele. Z kolei szkolni chuligani nagrywają swoje ofiary za pomocą kamer dołączonych do telefonów komórkowych i szantażują je dzięki takim materiałom. Telefony komórkowe są niebezpieczne również ze względów ekonomicznych - europejski rynek nowych dzwonków, skierowany niemal wyłącznie do dzieci i młodzieży, był wart w ubiegłym roku około 600 milionów USD.

W unijnych konsultacjach, które potrwają do 16 października, mogą wziąć udział operatorzy sieci komórkowych, dostawcy treści, producenci urządzeń i sieci, eksperci ds. bezpieczeństwa dzieci, prawnicy, rodzice i organizacje konsumenckie.

Konsultacje przeprowadzane są w ramach czteroletniego programu, którego celem jest opracowanie metod zwalczania nielegalnej i szkodliwej zawartości dostępnej w Internecie. Program zakończy się w 2008 roku.