Universal Music - klasyka do pobrania

Koncern fonograficzny Universal Music zamierza zdigitalizować ponad 100 tys. utwórów, wydanych do tej pory jedynie na płytach winylowych i wprowadzić je do oferty internetowych sklepów muzycznych. Będą to przede wszystkim nagrania europejskich artystów.

Przedstawiciele Universal Music mówią, iż w większości przypadków będą to rarytasy nigdy nie wprowadzone do sprzedaży na płytach CD. W pierwszej kolejności zdigitalizowanych zostanie ok. 3 tys. płyt artystów brytyjskich, niemieckich i francuskich - m.in. Marianne Faithfull, Briana Augera oraz Brigitte Bardot.

"W ciągu najbliższych 3-4 lat zamierzamy udostępnić w postaci plików audio zawartość ok. 10 tys. płyt, co przekłada się na ponad 100 tys. piosenek. W ramach tego projektu na rynku pojawią się nagrania pochodzące z samych początków przemysłu nagraniowego" - mówi Barney Wragg z Universal Music Group.

Wiadomo już, że pliki te będą dostępne m.in. w iTunes Music Store Apple'a, a także w kilku innych internetowych sklepach muzycznych, z którymi współpracuje Universal Music.