Uniwersalna do granic możliwości

Jeśli masz nową kartę graficzną, pamięć RAM czy procesor, ale twoja płyta główna wymaga już wymiany, nie musisz się martwić. Gigabyte pozwala na wykorzystanie starszych komponentów, oferując taką samą wydajność, jak w połączeniu z nowymi technologiami.

Wprowadzając procesory montowane w podstawce LG775, Intel zerwał całkowicie z dotychczas stosowanymi technologiami. Moduły pamięci DDR oraz karty graficzne ze złączem AGP przeniesiono na emeryturę. Nowe technologie miały zapewniać znacznie większą wydajność. Równoległy interfejs ATA100 również zostałby wyeliminowany z gry, ale brakowało napędów optycznych, które można podłączyć przez interfejs Serial ATA. Tymczasem wiele osób stopniowo rozbudowujących swoje komputery miało nowe komponenty, które nie nadawały się do nowych z procesorów Intela. Ich nadzieją pozostała firma VIA, która dość dawno zapowiedziała produkcję zestawu układów sterujących obsługującego moduły pamięci DDR i DDRII, a także interfejsy AGP 8x i PCI Express Graphics. Choć z dużym opóźnieniem, na rynek trafiły wreszcie płyty główne z tym chipsetem, oznaczonym nazwą VIA PT880 Pro. Jaką wydajność oferują?

Możliwości i wydajność

W laboratorium przetestowaliśmy płytę Gigabyte GA-8VT880P Combo, zgodną ze specyfikacją ATX 2.1. Oprócz podstawki LGA 775 zawiera dwa złącza pamięci DDR400 oraz dwa złącza pamięci DDR2-533 - niestety, nie da się jednocześnie korzystać z obu rodzajów. Ogranicza to wielkość pamięci, którą można zainstalować jednocześnie na płycie do 2 GB. Na szczęście w obu wypadkach pamięć pracuje w trybie dwukanałowym, zapewniając wydajność zbliżoną do płyt z chipsetami Intela. Dobrze to świadczy o konstrukcji firmy VIA, która już w pierwszej wersji okazuje się dojrzałym rozwiązaniem.

Z kolei implementacja obsługi kart graficznych pozwala na jednoczesne korzystanie z dwóch kart, umieszczonych w złączach AGP 8x oraz PCI Express Graphics. Co prawda druga będzie pracować jedynie w trybie 4x, jednak nie ma to najmniejszego wpływu na wydajność w grach. Podobnie zresztą jest w wypadku AGP 4x i 8x - poza specjalnie do tego celu opracowanymi benchmarkami nie można dostrzec zmiany wydajności. Należy pamiętać, że nawet instalując obydwie karty graficzne jednocześnie, nie zwiększymy wydajności podsystemu graficznego.

W czasie testów porównaliśmy wydajność przed i po zmianie pamięci DDR na DDR2. Zgodnie z przewidywaniami, zastąpienie modułów DDR400 CL3 przez DDR2-533 CL3 spowodowało nieznaczne przyspieszenie przesyłania danych do pamięci, a także skróciło nieco czas dostępu do danych. Jednakże opóźnienia CL3 modułów DDR2-533 to najlepsza wartość, rzadko osiągana w produktach dostępnych w handlu, natomiast CL3 pamięci DDR to wartość najgorsza - większość tych modułów pracuje w znacznie wydajniejszym ustawieniu CL2,5.

Zmieniliśmy również kartę graficzną AGP 8x z układem GeForce 5700 na kartę PCI Express 16x z układem GeForce 5750. Obie pracowały z tą samą częstotliwością taktowania układu graficznego i pamięci, obie też oferowały dokładnie te same możliwości. Nasze testy wykazały, że karta AGP zapewnia wydajność o blisko 5 procent lepszą. Ponieważ wydajność karty graficznej ze złączem PCI Express była nieco niższa, niż w przypadku gdy współpracowała z płytą główną zbudowaną na układzie sterującym Intela, można stwierdzić, że VIA powinna popracować nieco nad sterownikiem do interfejsu PCI Express.

Ograniczenia

Pozostałe składniki nowego chipsetu nie są już tak interesujące. Mostki układu sterującego połączono przez V-Link 8x o przepustowości 1066 MB/s. Południowa część - VT8237R - obsługuje dwa kanały ATA133 oraz dwa kanały Serial ATA, które mogą pracować w trybie RAID 0, 1 lub JBOD. Testowaną płytę wyposażono w 8-kanałowy kodek dźwięku Realtek ALC850, ale nie generował on dźwięku w standardzie HDA (High Definition Audio), mimo że mostek południowy chipsetu taką możliwość oferuje. Ponadto płyta Gigabyte'a udostępnia interfejs sieciowy 1 Gb dzięki układowi Realtek 8110S. Jednocześnie można podłączyć cztery urządzenia USB 2.0, zaś aby skorzystać z dodatkowych czterech należy zaopatrzyć się w odpowiednie złącze. Warto wspomnieć, że litera R w nazwie mostka południowego pojawiła się ze względu na zarejestrowanie takiej właśnie nazwy handlowej przez innego producenta; VT8237R jest więc dokładnie tym samym układem, który wprowadzono na rynek dwa lata temu.

Gigabyte GA-8VT880P Combo bez problemów radzi sobie z najnowszymi procesorami Intela, wykorzystującymi dwa połączone jądra, ale obsługuje tylko procesory korzystające z FSB 200 MHz (QDR). Układów pracujących z wyższą częstotliwością szyny systemowej, tj. FSB 266 MHz (QDR), płyta nie obsługuje, jednak wynika to z ograniczeń chipsetu, a nie płyty głównej.

Nie ma również problemu z obsługą 64-bitowych procesorów Intela, zgodnych z rodziną x86. Na dołączonym do zestawu krążku CD nie ma żadnych sterowników do Windows XP x64, natomiast w witrynie producenta płyty zostały już umieszczone, choć wciąż w wersji testowej (beta). Ponadto żaden z programów narzędziowych umieszczonych na wspomnianej płycie nie współpracuje z 64-bitowym Windows.

Wersja BIOS-u F2 testowanej płyty głównej była dopracowana, a drobne literówki nie przeszkadzały w pracy. Warto zwłaszcza podkreślić prawidłowe działanie funkcji SmartFan, która ogranicza hałas wiatraka na radiatorze procesora, zmniejszając szybkość jego obrotów. Z kolei złączy do wiatraków może nie wystarczyć, zwłaszcza po zastosowaniu najszybszych procesorów.

Cena 327 zł

Więcej: http://www.gigabyte.pl


Zobacz również