Uniwersalna karta modemowa

Firma 3Com przedstawiła uniwersalną kartę modemową, umożliwiającą połączenia poprzez sieci LAN, linie telefoniczne i telefony komórkowe.

Użytkownicy komputerów przenośnych spotykają się często z problemami związanymi z podłączeniem do sieci. Czy jest to wewnętrzna sieć LAN, linia telefoniczna czy telefon komórkowy, wszystkie połączenia wymagają stosowania odpowiednich kabli przyłączających. 3Com zaprezentowała kartę PC Megahertz 10/100 LAN + 56K Modem CardBus eliminującą ten problem. Karta jest kompatybilna z Windows 95, 98, NT i 2000 i posiada złącze Xjack, które umożliwia zarówno podłączenie standardowego kabla RJ-11 (dla połączeń modemowych), jak i RJ-45 (dla sieci LAN). Karta automatycznie rozpoznaje i sygnalizuje rodzaj połączenia, działa także z najpopularniejszymi typami telefonów komórkowych GSM i automatycznie przesyła dane bez potrzeby zmiany konfiguracji.

Cena nowej karty 3Com wynosi 269 USD. Dla użytkowników wymagających większej szybkości i mających dostęp do ISDN 3Com oferuje opcjonalnie zewnętrzny moduł ISDN w cenie 120 USD.