Uniwersalne backupowanie od Iomegi

W odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku w zakresie bezpieczeństwa danych, firma Iomega w nadchodzącym tygodniu zaprezentować ma rozwiązanie o nazwie REV – napęd z wymiennymi nośnikami, z których każdy zdolny jest do pomieszczenia 35 GB danych. Po dokonaniu kompresji na nośniku REV będzie można zmagazynować nawet 90 GB informacji.

Według zapewnień producenta, napędy REV dostępne będą zarówno jako zewnętrzne urządzenia, podłączane poprzez interfejs USB 2.0 (w cenie 400 USD), jak i wewnętrzne (interfejs ATAPI, w cenie 380 USD). W zestawie znajdziemy również 35-gigabajtowy nośnik w cenie 60 USD. Będzie można także nabyć pakiet 4 takich nośników za 200 USD.

Uniwersalne backupowanie od Iomegi
Na pojedynczym nośniku REV możemy pomieścić 35 GB nieskompresowanych danych. Według przedstawicieli Iomegi, po dokonaniu kompresji zmieści się tam nawet 90 GB, co oczywiście zależy od formatu plików i ich podatności na tą kompresję (przykładowo pliki formatu JPEG lub MP3 w bardzo niewielkim stopniu poddają się kompresji). W REV wykorzystywany jest mechanizm korekcji błędów spotykany w napędach optycznych – UDF 1.02.

W kwestii osiągów, nowe napędy Iomegi mogą się pochwalić transferem danych na poziomie 20 – 25 MB/s (dla porównania transfer danych w przypadku nagrywarek DVD wynosi 11 MB/s, zaś taśm standardu DDS-4 zaledwie 3 MB/s). Nie bez znaczenia pozostaje także czas dostępu do danych, wynoszący 13 ms (nagrywarki DVD – 500 ms).

Wraz z napędami i nośnikami REV znajdziemy w komplecie również oprogramowanie Iomega's Automatic Backup w wersji PRO, które wykorzystuje kompresję 2,6:1 (co w rezultacie powoduje uzyskanie wspomnianej już wcześniej, maksymalnej pojemności nośnika - 90 GB) oraz specjalną wersję programu Norton Ghost. Iomega's Automatic Backup korzysta także z algorytmu szyfrowania AES.

Więcej informacji: http://www.iomega.com