Unix do lamusa?

Unisys wraz z Microsoftem zamierzają tworzyć konkurencyjne dla platform Unix systemy serwerowe.

Unisys poinformowała o zawarciu porozumienia z firmą Microsoft. Przedsiębiorstwa zamierzają wspólnie pracować nad budowaniem potężnych serwerów do obsługi centrów danych. W planach znalazło się także opracowanie wersji systemu Windows, która będzie obsługiwała serwery Unisys ES-7000. Dotąd działały one wyłącznie na platformie Unix.

Pete Samson, wiceprezes Unisys, poinformował, iż: "Wspólne prace Microsoftu i Avanade, firmy powołanej przez Accenture (dawniej Anderson Consulting), trwają już ponad rok. W ich wyniku do końca bieżącego roku na rynku pojawi się wersja systemu Windows Data Center, obsługująca serwery Unisys ES-7000. Są to obecnie jedyne na świecie maszyny z 32 procesorami Intela działające pod Windows".

Samson stwierdził, iż wspólnie będą również opracowywali aplikacje związane z technologią .NET Microsoftu i proponowanymi dla niej potężnymi serwerami (.NET Enterprise Server). "Będą one bardzo konkurencyjne wobec rozwiązań opartych na systemie Unix, opracowywanych obecnie przez koncerny Hewlett-Packard i Sun Microsystems".

Samson wyraził również w zdecydowanych słowach swoją wizję przyszłości nt. platformy Wintel, czyli oprogramowania Microsoftu i współpracujących z nim rozwiązań sprzętowych Intela: "Moim zdaniem, Microsoft i jego Windows zajmą miejsca okupowane dotychczas przez Unix. Uważam, że platforma Wintel pokona rywali również w tym sektorze rynkowym. Nie jest już kwestią, czy tak się stanie, lecz kiedy to nastąpi".