Upgrade do Windows 7 - nawet przez 20 godzin?

Niektórych użytkowników przymierzających się do aktualizacji obecnej wersji Windows do wydania 7 może czekać ciężka przeprawa. Microsoft poinformował, że w najgorszym wypadku proces aktualizacji systemu może trwać nawet 20 godzin!

Czas trwania czystej instalacji/aktualizacji systemu z Visty SP1 do Windows 7 RTM na różnych platformach testowych (w minutach).

Źródło: blog Chrisa Hernandeza z Microsoftu

Koncern oszacował czas trwania procesu upgrade'u na podstawie testów laboratoryjnych przeprowadzonych na trzech komputerach o różnych konfiguracjach. Dodatkowe kryterium stanowiła charakterystyka użycia komputera określona liczbą zainstalowanych aplikacji i przechowywanych danych w systemie przed aktualizacją (tutaj także wprowadzono podział na trzy kategorie). Testy przeprowadzono także z systemami 32- i 64-bitowymi.

Przykładowo, w profilu użytkownika typu "medium" w systemie zainstalowanych było 20 aplikacji, a pliki użytkownika zajmowały 70 GB miejsca na dysku. Profil "super-użytkownika" to już 40 aplikacji i 650 GB danych.

Chris Hernandez, pracownik działu wdrożeniowego Windows w Microsofcie, pisze w blogu: "Jednym z głównych celów, jakie ogólnie postawiliśmy sobie pracując nad Windows 7, było stworzenie systemu lepszego niż Vista. W ramach zespołu Windows Upgrade prześledziliśmy wydajność procesu aktualizacji Windows 7 wykorzystując Vistę jako podstawowe porównanie". Zamiarem Microsoftu było co najmniej 5-procentowe skrócenie czasu aktualizacji z Visty SP1 do "siódemki" niż zastąpienie instalacji Visty SP1 nową kopią Visty SP1.

Sprinterzy i długodystansowcy

Windows 7 vs. Windows Vista

Do premiery Windows 7 pozostało nieco ponad miesiąc. To doskonały moment by zastanowić się co nowego zaoferuje "siódemka" w stosunku do swojego (nie)sławnego poprzednika - Windows Vista. Czy Microsoft oferuje nam to samo środowisko w nowym opakowaniu, czy też faktycznie czeka nas rewolucja w świecie okien?

Czytaj więcej

Polecamy:

Dane zebrane w wyniku testów pokazują co prawda, że 5-procentową poprawę wydajności upgrade'u udało się osiągnąć, jednak w dalszym ciągu zajmuje ona sporo czasu. Na 16 sprawdzonych scenariuszy "konfiguracja/użycie komputera" tylko w czterech wypadkach udało się zejść poniżej 2 godzin.

Najszybciej aktualizację udało się ukończyć po upływie godziny i 24 minut. Rekordowy czas uzyskano na profilu użytkownika "medium", aktualizując system do Windows 7 x64 na komputerze o zaawansowanej konfiguracji (procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 GHz, 4 GB pamięci, dysk twardy Western Digital WD1001FALS SATA 3.0Gb/s, 1 TB/7200 RPM/32MB cache).

Najdłużej, bo aż 20 godzin i 15 minut godzin, trwał upgrade do systemu 32-bitowego na profilu super-użytkownika na komputerze o przeciętnej konfiguracji (procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 5200+ 2,6 GHz, 2 GB RAM, dysk twardy Western Digital WD10EACS SATA 3.0Gb/s, 1 TB, 7200 RPM/16MB Cache).

Tzw. "czyste" instalacje, czyli takie, w których Windows 7 nadpisuje poprzednią wersję systemu nie zachowując danych i programów, trwają zdecydowanie krócej - od 27 do 46 minut, jak wynika z firmowych testów. Czas czystej instalacji systemu 32-bitowego mieścił się w przedziale 27 - 39 minut, zaś OS-u x64 - w przedziale 30 - 47 minut.

Microsoft nie testował profilu super-użytkownika na najsłabszej z konfiguracji. W testach nie wzięto pod uwagę sytuacji, w której użytkownik przesiada się z Windows XP na Windows 7 - w takim wypadku możliwe jest jedynie przeprowadzenie instalacji na czysto, bez zachowania danych i programów.

Perspektywa poświęcenia całego dnia na aktualizację do Windows 7 z pewnością nie spodoba się użytkownikom. C. Hernandez uspokaja jednak, mówiąc że profil super-użytkownika nie jest reprezentatywny, ponieważ typowy użytkownik posiada na komputerze znacznie mniejszą ilość danych.