Ups... Procesory Alder Lake nie pozwalają uruchomić wielu gier

Problem dotyczy ponad 50 produkcji, w tym For Honor, Mortal Kombat 11, Star Wars Jedi Fallen Order, Shadow of the Tomb Raider oraz Assassin's Creed: Valhalla.

Foto: Square Enix Ltd

Procesory Alder Lake pojawiły się na rynku dosłownie przed momentem, a już okazuje się, że gracze mają z nimi kolosalny problem. Leży on w hybrydowej naturze układów, która okazuje się niekompatybilna z wieloma produkcjami. Dotyczy to zwłaszcza gier zabezpieczonych antypirackim mechanizmem DRM od Denuvo. Serwis PC Mag zauważył to jako jeden z pierwszych - podczas testowania procesora Core i9-12900K nie można było uruchomić Assassin’s Creed: Valhalla, na którym miał być wykonany benchmark. Gdy po którejś próbie w końcu się udało, grę wyrzuciło do pulpitu po kilku minutach.

Mechanizm DRM myli użycie w procesorach Alder Lake dwóch rodzajów rdzeni - P i E. Zabezpieczenie odczytuje je tak, że P należą do jednego procesora, zaś E... do drugiego. Licencja wprowadzona do DRM niejako "przyznaje" prawa do używania gry dla jednych, ale drugie są traktowane jako nielicencjonowane, a co za tym idzie - uruchomienie lub działanie gry jest wstrzymywane. Mechanizm widzi to jako próbę używania przez kogoś użytego już klucza na innym komputerze.

Zobacz również:

Intel poinformował, że pracuje już nad fixem, który pozwoli DRM prawidłowo widzieć rdzenie. Póki co osoby mające któryś z procesorów Alder Lake nie będą w stanie zagrać w ponad 50 produkcji, w tym Far Cry Primal, Football Manager 2020, Sea of Solitude, Far Cry New Dawn, Ghost Recon Breakpoint i innych.

Źródło: PCMag, PCWorld


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: