Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Straciłeś swoje zdjęcia? Karta pamięci w Twojej cyfrówce odmawia posłuszeństwa? Nie panikuj! Istnieją metody, które pozwolą bezpiecznie i szybko odzyskać utracone dane. Przedstawiamy pakiet specjalistycznych programów służących do odzyskiwania zdjęć zapisanych na wymiennych kartach pamięci. O szczegółach technicznych ratowania danych z wszelkiego rodzaju przenośnych urządzeń rozmawiamy z Jarosławem Kubicą z firmy MBM Ontrack.

Korzyści z wykorzystywania aparatów cyfrowych na wakacjach są chyba oczywiste - można zrobić ogromną ilość zdjęć, wybrać te najlepsze i tylko z nich zrobić odbitki. Co więcej, zastosowane w aparatach cyfrowych nośniki pamięci są znacznie trwalsze i dużo bardziej wytrzymałe niż klisze znane z "lustrzanek" i aparatów automatycznych (i nie da się ich prześwietlić!). Jednakże chyba każdemu użytkownikowi aparatów cyfrowych zdarzyło się kiedyś omyłkowo usunąć z karty pamięci jakieś ważne zdjęcia, czy nawet przez przypadek sformatować całą kartę. Z kolei wśród najczęstszych powodów fizycznego uszkodzenia kart pamięci można wymienić:

- wyciągnięcie przez użytkownika karty pamięci z urządzenia zanim proces zapisu został zakończony

- wyłączenie urządzenia zanim zdołało ono zapisać zdjęcie na karcie

- usunięcie karty pamięci z drukarki przed zakończeniem procesu drukowania zdjęć

- uszkodzenie karty spowodowane upuszczeniem, zgnieceniem oraz działaniem czynników środowiskowych

Okazuje się, że pozornie stracone zdjęcia można łatwo odzyskać. Służą do tego celu specjalistyczne programy - postanowiliśmy wyróżnić wśród nich: BadCopy Pro, Digital Photo Recovery, MediaRECOVER Image Recovery, PhotoRescue oraz Zero Assumption Digital Image Recovery.

Ostatnia deska ratunku

Jeżeli okazało się, iż przytrafiła Ci się któraś z opisanych wyżej sytuacji, pierwsza zasada to przede wszystkim nie panikować. W większości przypadków zdjęcia ciągle są zapisane na karcie (chyba że ulegnie ona totalnemu zniszczeniu), jednak nie są czytelne dla oprogramowania aparatu z powodu uszkodzenia lub złego formatowania karty, czy też zanieczyszczenia gniazda pamięci.

Najważniejsze w takiej sytuacji to nie nadpisywać utraconych zdjęć. Oznacza to, iż komunikaty typu "Karta błędnie sformatowana. Czy chcesz ponownie formatować?" należy zignorować. Następny krok, to włączenie komputera i zainstalowanie jednego ze specjalistycznych programów, które prezentujemy poniżej. Warto jednak wiedzieć, iż nigdy nie możemy mieć 100% pewności, iż wszystkie dane uda się odzyskać. Jeżeli pomimo wysiłków nie udało się odtworzyć zdjęć, warto rozważyć oddanie karty pamięci w ręce specjalistów.

Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Wśród programów do odzyskiwania zdjęć należy wyróżnić program BadCopy Pro firmy JufSoft Inc., który jest zaawansowanym narzędziem służącym do odzyskiwania utraconych danych z większości rodzajów nośników, w tym z kart pamięci aparatów cyfrowych i kamer wideo. Aplikacja działa w pełni automatycznie pozostawiając użytkownikowi właściwie tylko decyzję które dane mają zostać odzyskane. Program umożliwia odzyskiwanie danych z dyskietek 3,5", dysków CD/DVD, dysków ZIP i USB oraz płyt CD zapisanych w systemie UDF. BadCopy Pro poradzi sobie z kartami pamięci typu CompactFlash, SmartMedia, Secure Digital oraz MMC, przy czym program nie ingeruje w żaden sposób w dane na nich zapisane.

Program w wersji Demo (cena pełnej wersji to 39,50 USD) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Kolejną aplikacją godną uwagi jest Digital Photo Recovery firmy Galaxy Inc.. Ten łatwy w obsłudze program pozwoli odzyskać utracone zdjęcia, pliki oraz inne dane z większości popularnych nośników pamięci. Program bez większego problemu poradzi sobie ze straconymi zdjęciami, obojętnie czy zostały usunięte bezpośrednio przez użytkownika czy też nośnik na którym były przechowywane został uszkodzony lub też sformatowany. Aplikacja znakomicie radzi sobie z większością popularnych kart pamięci: CompactFlash, Memory Stick, Secure Digital, SmartMedia, MultiMedia Card. Co więcej, program umożliwia odzyskanie danych także z dysków twardych komputera, płyt CD-R/CD-RW/DVD, dysków ZIP, dyskietek, a nawet telefonów komórkowych. Wśród obsługiwanych formatów graficznych i wideo są JPG, JPEG, TIF, GIF, RiFF, TIFF, AVI, PNG, BMP, MPEG, MOV, WAV, MIDI oraz QuickTime.

Program w wersji Demo (cena pełnej wersji to 29 USD) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Osoby, które utraciły swoje zdjęcia powinny zwrócić uwagę także na MediaRECOVER Image Recovery stworzony przez MediaRECOVER. Program ten dedykowany jest do odzyskiwania zdjęć, plików audio oraz wideo z kart pamięci stosowanych w aparatach i kamerach cyfrowych, urządzeniach PDA, telefonach komórkowych, itd. Choć aplikacja współpracuje z kartami SmartMedia, CompactFlash, Memory Stick, MicroDrive, xD Picture, Flash, PC Card, MultiMediad, Secure Digital, to znakomicie odzyskuje dane z dysków ZIP, dyskietek oraz płyt CD. Wśród obsługiwanych formatów grafiki są wszystkie najpopularniejsze, czyli JPEG, EXIF, TIFF, PNG, GIF, BMP oraz niektóre formaty RAW aparatów. Dzięki MediaRECOVER można odzyskać również pliki wideo, takie jak AVI, MOV, MPG/MPEG. Program posiada również funkcje dodatkowe, takie jak formatowanie uszkodzonej karty (zapisywany jest na niej nowy system plików, dzięki czemu karta nie jest zgłaszana jako uszkodzona) oraz bezpieczne wymazywanie danych (powrót to fabrycznego stanu).

Program w wersji Demo (cena pełnego wydania to 29,95 USD) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Bardzo dobre recenzje zebrał również program PhotoRescue firmy DataRescue. Dzięki niemu dane zapisane w najpopularniejszych formatach graficznych (JPEG, TIFF, NEF, CRW i inne) można odzyskać z kart i napędów SmartMedia, CompactFlash, Memory Sticks, IBM Microdrives oraz SD, MMC, XD. Program w czasie odzyskiwania zdjęć w żaden sposób nie ingeruje w zapisane na kartach pamięci dane, więc można je odzyskać również po wykorzystaniu tego programu. Dodatkowo aplikacja umożliwia wykonanie obrazu karty, co znakomicie sprawdza się jako kopia bezpieczeństwa.

Program w wersji Demo (cena pełnego wydania to 39 USD) można pobrać z naszego serwisu FTP.

Uratuj wakacyjne zdjęcia!

Osoby, które wolą skorzystać z darmowego oprogramowania z pewnością zainteresuje Zero Assumption Digital Image Recovery udostępniony w wersji Freeware przez autora, Alexeya V. Gubina. Według zapewnień producenta aplikacja powinna współpracować z większością nośników (CompactFlash, MemoryStick, SmartMedia, itd.), do których dostęp można uzyskać z poziomu systemu operacyjnego (tzn. które widziane są w systemie jako dodatkowy dysk). Program umożliwia odzyskanie danych zapisanych w formatach JPEG, GIF, TIFF, CRW, MOV oraz WAV.

Program w wersji Freeware można pobrać z naszego serwisu FTP.

O technicznych aspektach odzyskiwania danych z urządzeń przenośnych rozmawialiśmy z Jarosławem Kubicą z firmy MBM Ontrack.

[PC World Komputer]Czy firma MBM Ontrack zajmuje się odzyskiwaniem danych z urządzeń przenośnych?

[Jarosław Kubica] Oczywiście TAK. Odzyskujemy dane z każdego nośnika cyfrowego (dyski HDD (IDE, SCSI, SerialATA, FC, itd.), dyski przenośne (podłączane np. przez USB), pamięci Flash (karty pamięci, urządzenia PenDrive), dyskietki (FDD, ZIP, Syquest, MO i inne), taśmy do streamerów (DLT, SLR, LTO, DAT, Quick), telefony komórkowe, karty Chipowe, urządzenia PDA. Odzyskujemy dane z każdego systemu operacyjnego ( Unix, Linux, MS Windows, NetWare, Symbian, PalmOS, itd.) i bazy danych (MySQL, MS SQL, Informix, Oracle, MS EDB, OS/400, itd.) oraz w przypadku każdego rodzaju uszkodzenia.

Co wpływa na cenę takiej usługi?

Ceny odzyskiwania danych składają się z 2 składników: diagnozy i odtworzenia danych. W przypadku kart, dyskietek cena diagnozy wynosi 90zł. Odtworzenie danych zależy od indywidualnego przypadku (wielkość karty, rodzaj uszkodzenia, tryb pracy wybrany przez Klienta) - cena odtworzenia danych w typowym przypadku wynosi kilkaset złotych.

Z jakimi rodzajami uszkodzeń MBM Ontrack jest w stanie sobie poradzić?

MBM Ontrack podejmuje się odzyskiwania danych przy każdym rodzaju uszkodzenia nośnika. Wynikiem diagnozy jest odpowiedź na pytanie co w konkretnym przypadku można odzyskać. W przypadku formatowania karty w ponad 92% przypadków możemy odzyskać całość danych (niestety istnieją np. aparaty cyfrowe, które w trakcie formatowania karty nadpisują stare dane ciągiem zer - w takich przypadkach nie jesteśmy w stanie pomóc). W przypadku sformatowanej i częściowo nadpisanej karty odzyskujemy zdjęcia, które nie zostały jeszcze nadpisane. Format danych (JPEG, TIFF ...)nie ma większego znaczenia dla procesu odzyskiwania danych.

Jak oceniają Państwo rynek odzyskiwania danych z kart pamięci w Polsce?

W porównaniu z rynkiem odzyskiwania danych z dysków twardych rynek odzyskiwania danych z pamięci przenośnych jest niewielki. Ilość użytkowników kart (a co zatem idzie ilość przypadków utraty danych) wyraźnie rośnie, i taka tendencja będzie się utrzymywała przez dłuższy czas. Wpływ na to mają na pewno: wzrost zainteresowania fotografią cyfrową i wyraźny spadek cen urządzeń oraz rosnący rynek przenośnych nośników danych (np. PenDrive) związany z wygodą ich użytkowania.

W najbliższym czasie (kilkunastu miesięcy) może dojść do zatarcia różnicy pomiędzy dyskami i kartami pamięci - jeżeli producenci zrealizują zapowiadane plany miniaturyzacji mogą pojawić się na rynku dyski twarde o wymiarach pozwalających na montowanie ich w obudowach kart czy urządzeniach mobilnych (np. telefonach) - możliwość posiadania gigabajtów danych w telefonie czy PenDrivie będzie kusząca dla wielu użytkowników.

Jakich rad mogliby Państwo udzielić użytkownikom kart pamięci? Jakich sytuacji powinni unikać?

Podstawowa rada dla użytkowników: dobre testowanie posiadanego egzemplarza przed przystąpieniem do eksploatacji.

Karty pamięci (niezależnie od standardu złącza) są dużo mniej podatne na działanie czynników zewnętrznych niż dyski twarde. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku użytkownika i eksploatacja w warunkach ekstremalnych może doprowadzić do uszkodzenia nośnika).

Pamięci flash są bardzo odpornym medium , mogą wytrzymać 300,000 - 400,000 cykli zapisu informacji wytrzymują temperatury do +70 C

Kiedy jest wyłączona jest w stanie wytrzymać przeciążenia do 1000G, wilogotność od 5% do 95%.

Oczywiście nie powinniśmy ich wrzucać do ogniska czy topić, natomiast odrobina wody nie jest dla nich problemem.

Wytrzymują do 10 lat uzytkowania według zapewnień producentów. Jeżeli nasza pamięć nie zepsuje się w ciągu pierwszych 3 miesięcy będzie nam wiernie służyć. Oczywiście można je zniszczyć fizycznie w relatywnie łatwy sposób - w końcu to tylko kostki elektroniczne.

Karty pamięci są najczęściej obsługiwane przez system plików FAT - obowiązują więc na nich te same zasady organizacji danych co na dyskach twardych - warto więc czasem uruchomić programy optymalizujące ułożenie danych czy badające struktury (defrag, scandisk ...).