Uroczystość rodzinna - poradnik wideoamatora

Wydarzenia rodzinne czy nadchodzące wakacje to doskonały moment na przeczytanie poradnika ze wskazówkami, jak uwiecznić ciekawe chwile spędzane z najbliższymi. Dzięki niemu dowiecie się jak wykorzystać kamerę do zachowania ulotnych chwil na długie lata. Czy będzie to ślub, impreza czy inna okazja - znajdziecie tu wiele uniwersalnych porad jak uczynić Wasze nagranie ciekawym pod kątem technicznym i merytorycznym. Zróbmy to na przykładzie odbywających się właśnie komunii.

Na polskim rynku istnieje wiele firm oferujących usługi w zakresie filmowania takich wydarzeń. Z jednej strony pozwala nam to zapomnieć o troskach filmowania, z drugiej jednak kryje wiele pułapek. Korzystając z wyspecjalizowanej firmy nasz koszt filmowania i montażu powinien wahać się w granicach 30-60zł. Ale... z reguły firmy realizujące takie zlecenia robią to na zamówienie grupowe nie mniejsze niż 25-30 dzieci. W takim wypadku nie możemy liczyć na specjalne względy i "czas antenowy" dla naszej pociechy. Z prostej matematyki wynika, iż nie będzie on dłuższy niż 3-4% nagrania (10% należy liczyć na księdza). Przy 2-godzinnym filmie nasze dziecko pojawi się w nim na ok. 3-5 minut. Najdłuższa sekwencja będzie trwała ok. minuty, gdy podejdzie ono do ołtarza aby przyjąć opłatek. Pamiętajmy zatem, że przy cenie 30-60zł i grupie 30 osób nasz pupil będzie jedynie przypadkowym statystą. Ma jednak szansę nie wziąć udziału w filmie jeśli nieroztropny kamerzysta właśnie zmienia kasetę i zapomni na kim skończył ostatnie ujęcie. Możemy oczywiście produkcję naszej pamiątki zamówić wyłącznie dla naszego dziecka. Należy się tu jednak liczyć już z wydatkiem 600-1200zł. Wtedy nasze potomstwo będzie głównym aktorem jednak w przypadku płatnego amatora przez 2 godziny będziemy oglądać dzieciątko ziewające z nudów i dłubiące w nosie w takt monotonnego głosu prawiącego kazanie. Czy warto ryzykować jeśli za cenę takiego nagrania można zapłacić pierwszą ratę za naszą własną kamerę, którą wykorzystamy także przy innych okazjach?

Preludium

Zazwyczaj komunijny dzień rozpoczyna się jeszcze w domu. Dla chłopców jest to pierwsze założenie garnituru, a dla dziewczynek założenie sukienki przypominającej suknię panny młodej. Nasz reportaż warto by rozpocząć ujęciami tych właśnie chwil. Optymalne nagranie powinno zacząć się od budzenia dziecka. Zajmie to jedynie kilka minut, gdyż dzieci chętnie wstaną w tak ważny dzień. Następnie powinniśmy uwiecznić kilka końcowych minut ubierania się w odświętny strój i przygotowań do wyjścia. Należy pamiętać, że sumarycznie sceny te nie powinny być dłuższe niż 5-10 minut. Następnie można wykonać kilka ujęć z podróży do kościoła. Tutaj zaczyna się właściwe wydarzenie. Nie zapomnijmy uwiecznić klimatu tej chwili. Podczas formowania grupy komunijnej nie skupiajmy się wyłącznie na swoim dziecku. Zróbmy najpierw kilka ujęć ukazujących kościół od zewnątrz. Pomniki, dzwonnicę, wieżyczki, wejście. Następnie kilka szerszych kadrów z przygotowań. Pokazujmy okoliczności w jakich znajduje się główny aktor. Grupę dzieci, zakonnice, księdza. Na te sceny poświęćmy także ok 5-10 minut, jednak pamiętajmy aby poszczególne ujęcia trwały w granicach 10-40 sekund.