Urodzinowe prezenty GoogleTalk

Poważna aktualizacja komunikatora GoogleTalk zbiegła się w czasie z jego pierwszymi urodzinami. Program zyskał kilka ciekawych funkcji, które umożliwiają między innymi współdzielenie i przesyłanie plików, czy też wysyłanie wiadomości głosowych do innych użytkowników.

Niecierpliwi użytkownicy mogą natychmiast pobrać i rozpocząć korzystanie z nowej wersji GoogleTalk, natomiast inni mogą poczekać, aż program sam się zaktualizuje. Przyjrzyjmy się pokrótce nowym funkcjom, które oferuje "urodzinowa wersja":

Współdzielenie i przesyłanie plików

Urodzinowe prezenty GoogleTalk

Google Talk - transfer plików

To nowa funkcja w Google Talk, warto jednak przypomnieć, że inne komunikatory posiadają tę funkcjonalność już od dawna. Program próbuje zestawiać połączenia bezpośrednie (peer-to-peer), co daje sporą szybkość przesyłania. Jeżeli nie jest możliwe zestawienie połączenia bezpośredniego, GoogleTalk mimo to potrafi przesłać pliki z zadowalającą prędkością (oczywiście zależy to od jakości i szybkości łącza, na którym pracują użytkownicy). Nie ma żadnych ograniczeń, jeżeli chodzi o ilość, wielkość, czy typ przesyłanych plików.

Ciekawostką jest za to mechanizm współdzielenia zdjęć. Jeżeli użytkownik upuści zdjęcia na okienko rozmowy, to miniaturki obrazków pojawią się automatycznie w okienku rozmówcy i może on je obejrzeć jeszcze przed odebraniem plików.

VoiceMail

Urodzinowe prezenty GoogleTalk

Funkcja VoiceMail

Funkcja ta pozwala na zostawianie innym użytkownikom wiadomości głosowych. Jeżeli użytkownik nie odbierze połączenia, to po czterech sygnałach odezwie się jego skrzynka, pozwalając nam zostawić mu wiadomość. Istnieje też możliwość przekazania wiadomości bez dzwonienia, wystarczy wybrać z menu kontaktu opcję "Send voicemail".

Wiadomości głosowe mogą mieć maksymalnie 10 minut, a odebrać je można bezpośrednio ze swojego konta Gmail. Wiadomość jest dołączana do listu, jako plik audio, który bez problemu można odsłuchać, czy zapisać na twardym dysku.

"Status muzyczny" i Music Trends

Te dwie nowe funkcje pozwalają na ustawianie statusu opisowego na aktualnie odsłuchiwany utwór, a także przekazywanie informacji o nim do serwisu Google Music Trends, który na podstawie informacji zbieranych właśnie od użytkowników GoogleTalk potrafi robić rankingi i zestawienia dotyczące słuchanej przez nich muzyki.

Aktualnie GoogleTalk współpracuje z czterema odtwarzaczami muzyki: iTunes, Windows Media Player, Winamp oraz Yahoo Music Engine.

Więcej informacji znaleźć można na stronie Google.