UrtheCast: oglądaj Ziemię z kosmosu 24h na dobę

Firma UrtheCast powstała w celu stworzenia pierwszej na świecie ciągłej transmisji obrazu wideo w wysokiej rozdzielczości z orbity ziemskiej. Będzie to możliwe dzięki dwóm kamerom, które zostaną umieszczone na rosyjskim module Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Przy współpracy rosyjskiej agencji kosmicznej, na stacji orbitalnej zostaną zamontowane dwie kamery. Pierwsza będzie wykonywała zdjęcia obejmujące swoim zasięgiem 45 kilometrowy obszar w rozdzielczości 5,5 m na piksel. Druga kamera o rozdzielczości 0,9 m na piksel dostarczy obraz wideo przy 3,25 klatkach na sekundę.

UrtheCast (wymawia się tak samo jak EarthCast) pozwoli oglądającym wyszukiwać i oznaczać rożne miejsca, przewijać zarejestrowany obraz, przybliżać, oddalać i w pewnym sensie sterować kamerą. Nie oznacza to oczywiście osobistej obsługi w czasie rzeczywistym kamery zamontowanej na stacji, a jedynie kontrolę materiału przesyłanego na serwery.

Twórcy chcą, by ich projekt był swego rodzaju połączeniem Google Earth i YouTube'a. Umożliwi on obserwowanie i analizowanie przebiegu rożnych zjawisk i wydarzeń zachodzących na naszej planecie, gdyż w przeciwieństwie go Google Eearth będzie oferował nagrania wideo.

Serwis nie obejmie swoim zasięgiem całej planety. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna znajduje się na wysokości 350 km i okrąża Ziemię 16 razy na dobę poruszając się od 52 stopnia szerokości geograficznej północnej do 52 stopnia szerokości geograficznej południowej. UrtheCast ma zostać uruchomiony na wiosnę 2012 roku.

Oprócz znaczenia edukacyjnego i rozrywkowego, stworzenie tego serwisu może wywołać także wiele kontrowersji. Polepszenie jakości obrazu i zwiększenie jego płynności mogłoby zaowocować powszechnym dostępem do narzędzia szpiegowskiego jakie widujemy jedynie na filmach rodem z Hollywood. Poniżej materiał wideo promujący nowy serwis.