Uruchamianie aplikacji w piaskownicy Sandboxie

Warto wzbogacić zabezpieczenia swojego komputera o możliwość uruchamiania aplikacji w izolowanym środowisku. Do tego celu posłużyć się można darmowym programem Sandboxie.

Sandboxie umożliwia uruchamianie programów w piaskownicy, która jest środowiskiem izolowanym od systemu operacyjnego. Aplikacje uruchomione w ten sposób nie mają możliwości modyfikacji żadnych elementów systemu i plików znajdujących się na dysku twardym komputera. Jest to więc dobry sposób na uruchamianie programów niepewnego pochodzenia i w konsekwencji - ochronę systemu przed wszelkiego rodzaju złośliwym oprogramowanie. W każdej chwili można opróżnić zawartość piaskownicy - wystarczy jedno kliknięcie myszki. Metodę działania Sandboxie doskonale ilustruje poniższa grafika:

Tak działa Sandboxie

Tak działa Sandboxie

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w piaskownicy odpalać także inne aplikacje takie jak przeglądarki internetowe, programy pocztowe czy też komunikatory. Sandboxie posiada szerokie możliwości konfiguracji - aplikacja pozwala między innymi na ograniczanie dostępu do sieci i poszczególnych zasobów komputera działającym w izolacji programom. Dla początkujących użytkowników przygotowano domyślne ustawienia dla najpopularniejszych aplikacji. Sandboxie możecie pobrać z naszej bazy programów. Aplikacja jest dostępna w języku polskim.

Jak korzystać z Sandboxie?

Instalacja programu jest prosta i bez problemu poradzi sobie z nią nawet niezbyt obeznany z komputerem użytkownik. Po zakończeniu procesu aplikacja wykryje i dostosuje ustawienia do programów zainstalowanych w komputerze. W systemowym zasobniku pojawi się także ikonka umożliwiająca sterowanie Sandboxie. Z jej poziomu można między innymi błyskawicznie przywołać główne okno aplikacji, uruchomić domyślną przeglądarkę internetową lub zakończyć wszystkie aplikacje działające w ramach izolowanego środowiska. Aby uruchomić w piaskownicy dowolny program klikamy na nim prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy opcję Uruchom w piaskownicy.

Sandboxie integruje się z menu kontekstowym

Sandboxie integruje się z menu kontekstowym

Programy uruchomione w piaskownicy wyróżniają się żółtym obramowaniem po najechaniu na ich górny pasek tytułowy.

Przeglądarka Chrome uruchomiona w piaskownicy

Przeglądarka Chrome uruchomiona w piaskownicy

Listę aplikacji uruchomionych poprzez Sandboxie znaleźć można w głównym oknie programu. Dostaniemy się do niego klikając prawym przyciskiem ikonkę programu w systemowy trayu i wybierając opcję Pokaż okno.

Okno główne Sandboxie

Okno główne Sandboxie

Okno Sterowanie Sandboxie to swoiste centrum dowodzenia piaskownicą. Możemy w nim zarządzać uruchomionymi aplikacjami - między innymi kończyć ich działanie, ustawiać dostęp do poszczególnych zasobów systemowych i usunąć utworzoną wewnątrz wydzielonej strefy zawartość. Można też stworzyć dodatkowe, osobne piaskownice. Znajdziemy tam także możliwość zaawansowanego skonfigurowania programu.

Należy pamiętać, że Sandboxie to jedynie dodatkowe zabezpieczenie komputera. Używanie tej aplikacji wprawdzie podnosi poziom bezpieczeństwa systemu, ale nie zastąpi używania rezydentnego oprogramowania antywirusowego.