Uruchomiono obliczenia kwantowe na tradycyjnych komputerach

Naukowcy znaleźli sposób na wykonanie złożonego algorytmu obliczeń kwantowych na tradycyjnym komputerze.

Uruchomiono obliczenia kwantowe na tradycyjnych komputerach

pixabay.com

Zwykle oprogramowanie kwantowe wymaga użycia komputera kwantowego. Jednak profesor EPFL, Giuseppe Carleo i absolwent Uniwersytetu Columbia, Matija Medvidović uruchomili złożone algorytmy obliczeń kwantowych na tradycyjnych komputerach. Oprogramowanie kwantowe, nad którym pracują, jest algorytmem optymalizacji kwantowej (QAOA) i służy do rozwiązywania klasycznych problemów optymalizacji w matematyce.

Oprogramowanie ma być przede wszystkim sposobem na wybranie najlepszego rozwiązania problemu z zestawu możliwych rozwiązań. QAOA ma pomóc na drodze do przyspieszenia kwantowego, które jest przewidywanym wzrostem prędkości przetwarzania i ma znaczące wsparcie w społeczności technologicznej. Przykładem jest stworzony w 2019 roku przez Google komputer Sycamore, który w 200 sekund rozwiązał zadanie zajmujące klasycznemu superkomputerowi ok. 10 tys. lat.

Zobacz również:

  • Algorytmy szyfrujące odporne na łamanie kwantowe. Dlaczego ich potrzebujemy?
  • Rząd domaga się ujawnienia algorytmów

Naukowcy poszukują informacji dotyczących algorytmów działających na komputerach kwantowych i ich wpływu na wzrost wydajności w porównaniu z klasycznymi algorytmami. W tym celu opracowali metodę, która symuluje zachowanie specjalnej klasy wariacyjnych algorytmów kwantowych. Są one sposobem na wypracowanie najniższego stanu energetycznego układu kwantowego. Zespół twierdzi, że QAOA jest tego ważnym przykładem. Prace wykazały, że może on działać na obecnych komputerach, a krótkoterminowe komputery kwantowe mogą być symulowane z zadowalającą dokładnością na komputerze tradycyjnym.

Zobacz także: J. Allen Brack odchodzi z Blizzarda

Źródło: slashgear.com