Urządzenia peryferyjne WLAN

Przeglądanie stron internetowych na palmtopie, drukowanie bez kabli, przesyłanie plików mp3 do wieży stereo, nadzór ogrodu za pomocą kamer WLAN - to tylko kilka z praktycznych zastosowań bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych.


Przeglądanie stron internetowych na palmtopie, drukowanie bez kabli, przesyłanie plików mp3 do wieży stereo, nadzór ogrodu za pomocą kamer WLAN - to tylko kilka z praktycznych zastosowań bezprzewodowych urządzeń peryferyjnych.

Większość urządzeń peryferyjnych WLAN obsługuje tylko standard IEEE 802.11b o teoretycznej przepustowości do 11 Mb/s. Od pewnego czasu nowszy standard 802.11g zapewnia teoretyczną przepustowość 54 Mb/s w jednym kanale. Mimo wszystko 11 Mb/s wystarcza dla wielu zastosowań, które realizują popularne urządzenia peryferyjne.

Palmtopy ze złączem WLAN

Urządzenia peryferyjne WLAN

Czteroportowy router szerokopasmowy D-Link DI-614 oraz serwer wydruków D-Link DP-3B.

Wśród palmtopów (nazywanych również PDA ( Personal Digital Assistant) jest wiele modeli, które już fabrycznie wyposażone są w obsługę WLAN w standardzie 802.11b. Ceny zaczynają się od 450 euro, a najczęściej spotykana konfiguracja to procesor 400 MHz, kolorowy wyświetlacz i - przynajmniej w części modeli - pamięć robocza o pojemności 128 MB.

Model Tungsten C firmy Palm One posiada wprawdzie tylko 64 MB pamięci, jednak w odróżnieniu od innych modeli, które przedstawiamy w ramce "Wybrane modele palmtopów z obsługą WLAN", jest o ponad 100 euro tańszy. Jeżeli chciałbyś mieć więcej funkcji multimedialnych, sięgnij po model Clié PEG-UX50 firmy Sony. Za cenę 750 euro dostaniesz palmtopa ze zintegrowaną kamerą. Urządzenie obsługuje zdjęcia w formacie JPG i pliki wideo w formacie MPEG4, a także pliki muzyczne w formacie mp3.

Ten model wyróżnia się również wyglądem. W stanie rozłożonym po lewej stronie ma małą klawiaturę, po prawej obrotowy wyświetlacz. W gnieździe można umieścić kartę Memory Stiuk o pojemności do 1 GB.

Urządzenia peryferyjne WLAN

Wybrane karty WLAN do palmtopów

Urządzenia peryferyjne WLAN

Wybrane palmtopy z funkcją WLAN

Jeżeli planujesz zakup palmtopa ze zintegrowaną obsługą WLAN, zwróć uwagę na funkcje zabezpieczeń. Szyfrowanie WEP nie daje wprawdzie pełnej ochrony, ale przynajmniej utrudnia życie potencjalnym amatorom cudzych danych. Dlatego też lepiej, by klucz miał długość 128 bitów. Jak jeszcze lepiej zabezpieczyć WLAN, dowiesz się. W idealnym przypadku palmtop posiada wbudowanego klienta VPN. Zabezpieczony tunel stanowi skuteczną barierę ochronną przed intruzami.

Karty WLAN do palmtopów

Jeżeli masz palmtopa bez wbudowanej funkcjonalności WLAN, ale z gniazdem na karty, możesz go rozbudować o obsługę WLAN. W trakcie zakupu zwróć uwagę na specyfikację kart, gdyż nie każda karta nadaje się do każdego palmtopa i do wszystkich zastosowań. Najważniejsze jest to, z jakimi modelami palmtopów i z jakimi systemami operacyjnymi dana karta współpracuje, jaki oferuje zasięg i jaki rodzaj szyfrowania zastosowano. Pamiętaj jednak, że zasięg to parametr teoretyczny i w rzeczywistych warunkach może znacznie odbiegać od wartości podawanych przez producenta.

Sprawdź kompatybilność

Karta DCF-660W firmy D-Link prezentuje się na pozór bardzo efektownie - zasięg maksymalnie 500 m, szyfrowanie WEP z kluczem o długości 64 lub 128 bitów. Po sprawdzeniu jej współpracy z różnymi modelami palmtopów okazuje się, że odmawia współpracy między innymi z palmtopami firmy Palm One (Palm). Karta działa poprawnie jedynie w urządzeniach Casio (np. E 125 czy BE 500) oraz firm Compaq i HP.

Urządzenia peryferyjne WLAN

Praktyczny sprzęt do domowego biura - drukarka HP 6840 z wbudowanym bezprzewodowym modułem komunikacyjnym.

Również karta Low Power Sdio Wireless LAN Card firmy Socket Communication do wszystkich komputerów z systemem Windows CE i gniazdem na karty SD ma haczyk. Jak sama nazwa wskazuje, jest to karta energooszczędna, ale oszczędność odbywa się kosztem zasięgu - producent deklaruje tylko ok. 70 m "w typowym otoczeniu biurowym".

Niejako na przeciwnym biegunie firma SMC Network podaje dla swojej karty flash SMC642W maksymalny zasięg 400 m. Karta jest wyposażona w zintegrowaną antenę, szyfrowanie WEP (64- lub 128-bitowe) oraz możliwość nawiązywania połączeń peer-to-peer. Karta obsługuje systemy operacyjne Windows CE 3.0, Windows 98SE/Me, NT 4, 2000 i XP, porozumiewa się również z PC 2002. Z kolei karta MA701 firmy Netgear ma zasięg tylko 100 m i obsługuje jedynie systemy operacyjne Windows CE 2.11 i 3.0.

Drukowanie bez kabli

Gniazdko telefoniczne, a zatem i dostęp do Internetu, znajduje się zwykle w pokoju dziennym. Jeżeli za pomocą routera lub punktu dostępowego rozwiążemy już problem uciążliwych kabli, pojawia się nowa trudność, gdy chcemy włączyć drukarkę do pracy w sieci. Oczywiście, można ją ustawić również w pokoju, ale nie każdy chce mieć w domu biurową atmosferę.

Rozwiązaniem jest drukarka stojąca w innym pokoju i wyposażona w kartę WLAN, działająca jako serwer druku. Aby dobrze spełniała swoje zadanie, powinna być cały czas włączona.

Drukarka bezprzewodowa

Urządzenia peryferyjne WLAN

High end - wszystkie palmtopy z wbudowaną obsługą WLAN tomodele z górnej półki.

Można zastosować bezprzewodową drukarkę lub bezprzewodowy serwer druku. Drukarki bezprzewodowe, fabrycznie wyposażone w kartę WLAN, są jeszcze rzadkością. Jeden z takich modeli to HP DeskJet 5850 w cenie ok. 1300 zł. Umożliwia dostęp do funkcji druku maksymalnie 5 użytkownikom jednocześnie. Ponadto jest wyposażona w złącza USB i Ethernet. Dostępne formaty druku to 10 x 15 cm bez marginesów i DIN A4.

Ten sam producent oferuje w cenie ok. 1950 zł urządzenie wielofunkcyjne HP PSC 2510, które jest jednocześnie drukarką, kopiarką, skanerem i faksem. Urządzenie jest wyposażone w sześciokolorowy system druku oraz gniazda kart Compact Flash, Memory Stick, Smartmedia, Secure Digital/Multimedia oraz XD.

Serwer druku

Jeżeli masz już drukarkę lub kilka drukarek, problem można rozwiązać za pomocą bezprzewodowego serwera druku. Może to być oddzielne urządzenie, jak na przykład DI-714P+ firmy D-Link za nieco ponad 600 zł. Wireless DSL Internet Gateway posiada zintegrowany, 3-portowy przełącznik ethernetowy i serwer druku. Komunikacja z drukarką odbywa się za pośrednictwem złącza równoległego.

Urządzenia peryferyjne WLAN

Big Brother - kamera firmy D-Link wyposażona jest w czujnik ruchu, a w zestawie znajduje się oprogramowanie do edycji obrazów (punkt 5).

Inne rozwiązanie to opcja serwera druku w bezprzewodowym routerze, jak na przykład w urządzeniu Airport Extreme firmy Apple, które współpracuje również z komputerami PC, lub w urządzeniu Vigor 2900G firmy Drytek (ok. 1100 zł). Te stacje bazowe realizują funkcje routera, ale umożliwiają również podłączenie drukarki przez port USB. O ile na rynku niewiele jest jeszcze drukarek wyposażonych we WLAN, o tyle dość bogata jest oferta typowych, wolno stojących serwerów druku bez funkcji dodatkowych w rodzaju routera.

Przykładem może być Lexmark Wireless 802.11b Print Adapter, który na terenie otwartym ma mieć zasięg do 375 m. Szyfrowanie transmisji - kluczem 128-bitowym. D-Link oferuje 3-portowy Wireless Print Server, który może obsłużyć do trzech drukarek sieciowych i wiele protokołów druku, w tym Apple Ethertalk. Do nabycia za ok. 700 zł.

Również Hewlett-Packard oferuje serwer druku dla małych zespołów roboczych. Jetdirect 200M w cenie ok. 1000 zł współpracuje z drukarkami atramentowymi z rodziny CP 1160 i CP 1700 oraz wszystkimi drukarkami ze złączem LIO. Ciekawostką urządzenia jest wbudowany serwer internetowy, na którym można śledzić postęp realizacji zadań druku; jest on także pomocny przy identyfikacji przyczyn zakłóceń w pracy.

Firma SMC oferuje dwa modele: SMC2621W-U i SMC2621-P w cenie ok. 530 zł. Pierwszy łączy się z drukarką przez port USB, drugi - przez port równoległy. Urządzenia współpracują z komputerami wyposażonymi w systemy operacyjne Windows 98/Me, NT 4, 2000 i XP oraz Mac OS i Linux.

Radio i muzyka

Urządzenia peryferyjne WLAN

Muzyczny detektyw - MP 101 firmy Netgear z pilotem zdalnego sterowania automatycznie skanuje twarde dyski komputerówpracujących w sieci WLAN w poszukiwaniu plików mp3, a następnie je odtwarza.

MP 101 firmy Netgear to bezprzewodowy odtwarzacz cyfrowych plików muzycznych. Urządzenie w standardzie IEEE 802.11b odtwarza cyfrową muzykę i radio internetowe (strumienie mp3) w domowej sieci bezprzewodowej, jednak można je też podłączyć kablem cinch do dowolnego wzmacniacza lub aktywnych głośników. "Centralą" muzyczną jest przy tym komputer PC. Na życzenie urządzenie przeszukuje twarde dyski komputerów pracujących w sieci w poszukiwaniu plików muzycznych. Współpracuje z systemami operacyjnymi Windows 98, 2000 i XP, a także Mac OS i Linux. W zestawie znajduje się pilot zdalnego sterowania. Transmisję można dodatkowo zabezpieczyć 128-bitowym kluczem.

Media Adapter WMA 11B firmy Linksys pracuje również w standardzie 802.11b. To urządzenie może pobierać z Internetu pliki mp3 i WMA, a następnie odtwarzać je na domowym zestawie muzycznym. Dodatkowa funkcja to przeglądanie plików graficznych w formatach JPG, GIF, TIF i BMP na ekranie telewizora jako pokazu slajdów. Wkrótce ma pojawić się wersja w standardzie 802.11g.

Projektory i kamery

Urządzenia peryferyjne WLAN

Bezkablowe wyświetlanie jest szczególnie wygodne w domu. Projektory Wi-Fi: Toshiba T720 oraz Epson EMP-745.

Oczywiście, trudno wyobrazić sobie, by nie były dostępne projektory i kamery przystosowane do pracy w sieci bezprzewodowej. Projektor T720 firmy Toshiba w cenie ok. 23 000 zł ma jasność 2400 ANSI lumenów. Pracą projektora steruje się za pośrednictwem sieci 802.11b. Możliwe jest szyfrowanie 64- lub 128-bitowe. Dwa inne projektory tego samego producenta, T520 i T521, można rozbudować o kartę PC WLAN. Wszystkie trzy modele posiadają niezbędne oprogramowanie i mogą pracować w sieci lub w trybie peer-to-peer.

W naszej bezprzewodowej sieci możemy również zainstalować bezprzewodową kamerę DCS-2100+ firmy D-Link.

Uwaga: Rozpiętość cen w zależności od sprzedawcy od ok. 1400 do 2250 zł! Plus na końcu oznaczenia oznacza podwójną szybkość transmisji w standardzie 802.11b czy 22 Mb/s. Kamera może generować również sygnał strumieniowy w formacie MPEG-4. W wyposażeniu znajduje się czujnik ruchu, a w zestawie - oprogramowanie do edycji obrazu.

<hr size=1 noshade>D-Link AirPremier AG DP-G321

Urządzenia peryferyjne WLAN
Bezprzewodowy serwer wydruków DP-G321. Zawiera interfejs bezprzewodowy 54 Mb/s (standard IEEE 802.11g), przez który może się łączyć bezpośrednio z komputerami wyposażonymi w kartę bezprzewodowej sieci LAN (tryb ad-hoc) lub z punktem dostępowym zintegrowanym z siecią (tryb infrastructure). Serwer szybko przetwarza przychodzące zadania drukowania i zarządza nimi, umożliwiając tym samym współużytkowanie różnych typów drukarek. Urządzenie jest wyposażone w 2 porty USB 2.0 zapewniające przesyłanie danych z szybkością sięgającą 480 Mb/s i jeden port równoległy. Obsługuje protokoły TCP/IP, NetBEUI i Appletalk.Parametry:
  • Umożliwia efektywne wykorzystanie drukarek i zarządzanie zleceniami drukowania

  • Interfejs łączności bezprzewodowej 54 Mb/s IEEE 802.11g

  • 2 porty USB 2.0, wstecznie kompatybilne z USB 1.1

  • 1 port równoległy

  • Zarządzanie siecią przez SNMP i MIB-II (RFC 1213)

  • Obsługa protokołów TCP/IP, NetBEUI i Appletalk

  • Protokół HP PJL komunikacji dwukierunkowej

  • Pamięć flash 512 Kb

  • Przypisywanie adresu IP ręcznie lub przez DHCP, BOOTP albo RARP

  • Proste konfigurowanie i zarządzanie za pomocą przeglądarki internetowej