Urządzenia przenośne zagrożeniem dla firm?

Znaczna część biznesowych użytkowników urządzeń przenośnych nie dba w należytym stopniu o bezpieczeństwo - tak przynajmniej wynika z raportu przygotowanego przez Cisco i National Cyber Security Alliance. Dowiadujemy się z niego np. że do 2009 r. ok. 70% wszystkich amerykańskich pracowników będzie korzystało z jakiegoś urządzenia przenośnego - jednak już dziś aż 73% użytkowników przyznaje się do działań (lub zaniedbań) narażających ich na atak informatyczny.

Do "biznesowych urządzeń przenośnych" autorzy raportu zaliczyli m.in. komputery przenośne, palmtopy oraz smartphone'y. W opracowaniu cytowane są dane IDC, z których wynika, że w ciągu najbliższych dwóch lat urządzenia takie spopularyzują się tak bardzo, że w 2009 r. będzie z nich korzystało ok. 70% wszystkich amerykańskich pracowników. Co więcej, firma Korn/Ferry opublikowała niedawno analizę, z której dowiadujemy się, że aktualnie z takiego sprzętu korzysta 81% kadry zarządzającej.

Raport Cisco i National Cyber Security Alliance przygotowany został na podstawie ankiet wypełnionych przez 700 korporacyjnych użytkowników urządzeń mobilnych z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Chin, Indii, Południowej Korei oraz Singapuru. Wyraźnie pokazuje on, że użytkownicy muszą się jeszcze wiele nauczyć, jeśli chodzi o kwestię bezpiecznego korzystania z urządzeń mobilnych. Na razie znaczna część wciąż naraża się na atak informatyczny lub utratę cennych danych.

Aż 73% ankietowanych przyznało, że często zdarza im się wykonywać różne operacje związane z urządzeniami przenośnymi bez zastanowienia się, czy działanie to jest odpowiednio bezpieczne. 28% respondentów stwierdziło, że nigdy nie biorą pod uwagę kwestii bezpieczeństwa.

Do najczęstszych grzechów należy podłączanie się i wysyłanie cennych danych przez publicznie dostępne (często nieznane), niezabezpieczone sieci Wi-Fi - przyznało się do tego aż 54% Chińczyków, 46% Niemców i 44% Koreańczyków. Cześć z nich usprawiedliwiała się, że zrobili to tylko dlatego, że żadna inna sieć nie była dostępna - jednak niektórzy tłumaczyli, że chcieli po prostu skorzystać z darmowego Internetu.

Znaczna część ankietowanych przyznała się też do nieostrożnego postępowania z pocztą e-mail - 44% respondentów otwiera wiadomości i załączniki wysłane przez nieznanych im użytkowników (76% z nich twierdzi, że robią to dlatego, iż nie potrafią odróżnić wiadomości "legalnej" od spamu czy wirusa). Użytkownicy handheldów i smartphone'ów tłumaczyli też, że na małym ekranie ich urządzenia nie zawsze dokładnie widać, jaka wiadomość pojawiła się w skrzynce.

Autorzy raportu mówią, iż jego wyniki jasno wskazują na potrzebę edukowania użytkowników w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń przenośnych. "Z Internetu i urządzeń przenośnych można korzystać bezpiecznie - pod warunkiem, że firmy wypracują odpowiednie zasady postępowania i zajmą się uświadomieniem pracownikom zagrożeń, jakie się z tym wiążą" - mówi Ron Teixeira, szef NCSA.

Raport zawiera także szereg porad dla użytkowników urządzeń mobilnych - zalecono im m.in. korzystanie z haseł dostępu, , staranne uaktualnianie oprogramowania oraz regularne wykonywanie kopii danych.