Urządzenie eLEGS postawiło na nogi sparaliżowaną kobietę

Amanda Boxtel nie chodziła od swojego wypadku narciarskiego w pierwszej połowie lat 90-tych. Niezwykły wynalazek Berkeley Bionics, urządzenie eLEGS, pozwolił jej na wspólny spacer z resztą rodziny.

Na filmie poniżej zobaczysz wynalazek, o którym kiedyś mogliśmy tylko pomarzyć. Egzoszkielet eLEGS pomoże ludziom niepełnosprawnym, a zwłaszcza tym, których dotknął częściowy paraliż. Dzięki urządzeniu Barkeley Bionics, osoby te znów będą mogły chodzić o własnych siłach.

Amanda Boxtel, która po wypadku w 1992 r. była dotąd przykuta do wózka, jest zachwycona nową technologią. Uczestnicy pokazu eLEGS, w którym uczestniczyła, zobaczyć mogli jak łatwe w obsłudze jest urządzenie, które paraplegik sam może założyć na swoje ubranie i ruszyć w drogę.

eLEGS wykorzystuje czujniki, które przekazują informacje z e-nóg do komputera pokładowego zamontowanego w plecaku. Dzięki nim, urządzenie wie, jaki powinien zostać wykonany kolejny krok. Do kierowania urządzeniem służą gesty, a użytkownik utrzymuje równowagę za pomocą dołączonych kul.

Berkeley Bionics zapowiada, że głównym celem firmy jest przywrócenie kontroli nóg przez mózg, jednak na razie wielkim sukcesem są pierwsze kroki sparaliżowanych od wielu lat osób. Koszt urządzenia to około 100 tys. dolarów. Na rynek e-nogi trafią prawdopodobnie w 2012 r.