Urządzenie "nagrywające"... zapachy!

Inżynierowie z Tokyo Institute of Technology zbudowali urządzenie zapisujące... zapachy! Umożliwia ono rozpoznanie i zarejestrowanie wybranej woni oraz odtworzenie jej w późniejszym terminie.

Nowe urządzenie służy do zapisania wybranego zapachu i odtworzenia go w późniejszym terminie. Jak podkreśla współtwórca projektu - Pambuk Somboon - pozostawia ono daleko w tyle wszystkie podobne projekty, które pojawiły się do tej pory.

Nowy system wyposażony został w 15 rozpoznających związki chemiczne chipów ("elektronicznych nosów" jak mówią twórcy), które tworzą zapis elektroniczny analizowanego zapachu korzystając z 96 dostępnych chemikaliów. Gdy chcemy wywołać jakiś zapamiętany zapach, urządzenie odpowiednio miesza nietoksyczne substancje chemiczne (zgodnie z wcześniej rozpoznanym i zapisanym schematem) i po chwili możemy poczuć wybraną woń. Dotychczasowe testy potwierdziły bezproblemowe odtworzenie zapachu kilku owoców takich jak jabłka, cytryny, melony i banany. "Możemy nawet odróżnić jabłko zielone od czerwonego" - chwali się Pambuk Somboon.

Projekt w przyszłości może mieć kilka przydatnych zastosowań. Może być użyty np. do stworzenia dostarczającego dodatkowych wrażeń zapachowego albumu ze zdjęciami czy też jako pomoc przy zakupach online. Niestety, nic nie wiadomo o przybliżonym terminie rozpoczęcia sprzedaży nowego urządzenia.