Usain Bolt pokonany! Dokonał tego robot "Cheetah"

Kilka miesięcy temu stworzony przez firmę Boston Dynamics robot "Cheetah" pobiegł z rekordową prędkością 29 kilometrów na godzinę. Jego najnowsze osiągnięcie budzi jednak znaczni większy szacunek. Szczególnie u Usaina Bolta...


Robot "Cheetah" wedle założeń konstruktorów ma jak najwierniej odwzorowywać ruch najszybszego lądowego zwierzęcia, czyli mogącego się poruszać z prędkością dochodzącą do 120 km/h geparda. Powstał on w ramach programu Maximum Mobility and Manipulation (M3) na zlecenie agencji DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych). Jego budową zajęła się firma Boston Dynamics.

Usain Bolt prześcignięty

W marcu "Cheetah" pobiegł z prędkością 29 km/h, którym to wynikiem pobił o 8 km/h poprzedni rekord z 1989 roku. Jego konstruktorzy nie zamierzali jednak na tym poprzestać, co też właśnie potwierdzili. Robotowi udało się bowiem osiągnąć przełomowy wynik wynoszący 45,3 km/h. Dlaczego przełomowy? Dlatego, że jest on o 0,8 km/h lepszy od najlepszego wyniku najszybszego człowieka na świecie, czyli Usaina Bolta.

Idealne warunki

Warto tutaj jednak zaznaczyć, że o ile wynik robota "Cheetah" jest naprawdę wspaniały, o tyle wcale nie oznacza, że pokonałby on Bolta na stadionie. Został bowiem osiągnięty na bieżni mechanicznej.

"Cheetah" rusza w teren

Powstaje pytanie, czy konstruktorzy robota zamierzają bić kolejne rekordy i zbliżyć się do osiągnięć swojego pierwowzoru, czyli geparda? Raczej nie, gdyż nie to jest ich priorytetem. Jak przystało na sprzęt wykorzystywany przez wojsko znacznie ważniejsze jest bowiem to, aby radził on sobie dobrze w prawdziwym terenie, a nie tylko w idealnych warunkach, jakie stworzono mu w laboratorium.

DARPA zapowiada w związku z tym, że w przyszłym roku "Cheetah" zostanie przetestowany w terenie.

Zapraszam do obejrzenia rekordowej próby robota: