Usenet w Google

Google udostępnił zasoby przejętego przed 3 miesiącami archiwum grup dyskusyjnych Deja.com.

Google udostępnił ponad 650 mln wiadomości z grup dyskusyjnych archiwizowanych przez serwis Deja.com. Google stał się jego właścicielem 3 miesiące temu. Wtedy też udostępnił część najnowszych zasobów Deja.com. Najstarsze wiadomości, do których mają obecnie dostęp użytkownicy, pochodzą z 1995 r.

Po przejęciu Deja.com przez Google wśród najbardziej zagorzałych użytkowników tego pierwszego pojawiły się obawy, że nowy właściciel nie zamierza udostępnić internautom wszystkich zasobów największego archiwum Usenetu na świecie. Przedstawiciele Google argumentowali, że takie rozwiązanie nie jest możliwe ze względów technicznych. Obiecali równocześnie, że starsze zasoby trafią do sieci tak szybko, jak to będzie możliwe.

Google chce, aby archiwum stało się uzupełnieniem jego serwisu. Do przeszukiwania Deja.com zastosowano technologię opracowaną przez nowego właściciela - przez wielu uważaną za najbardziej efektywny mechanizm wyszukiwawczy w Internecie. Kolejnym krokiem mającym na celu zwiększenie funkcjonalności Deja.com będzie umożliwienie użytkownikom wysyłania własnych wiadomości "usenetowych".