Usiądź i oglądaj


Flash Slideshow Maker Professional 4.61

Licencja programu budzi pewne wątpliwości, ale wyjaśnienie zasad jego legalnego stosowania znajduje się na stronach WWW produktu. Można kupić aplikację (50 dol.), żeby pozbyć się reklamowego slajdu na końcu prezentacji, ale poza tym wersja bezpłatna i płatna niczym się nie różnią.

Flash Slideshow Maker jest najbardziej rozbudowanym programem w swojej kategorii. Może pracować w trybie kreatora lub też klasycznej aplikacji, w której drobiazgowo sprecyzujemy wszelkie niezbędne parametry zarówno całego pokazu, jak i pojedynczych slajdów. Efektem końcowym jest plik w formacie Flash, który obejrzymy w dowolnym odtwarzaczu (np. Flash Movie Player); program generuje również stronę internetową z zagnieżdżonym plikiem. Można też nagrać pokaz na CD/DVD.

PhotoStage 1.0

Usiądź i oglądaj

Prezentację tworzoną w Photo Story można w każdej chwili sprawdzić w podręcznym symulatorze i ocenić jej ostateczny wygląd.

Nowiutki produkt NCH Software przypomina klasyczny wideoedytor, w którym wyodrębniono osobne ścieżki dla fotografii, tła muzycznego oraz własnych komentarzy nakładanych na poszczególne slajdy. Wszystko odbywa się w jednym interfejsie (oprócz głównego okna jest okno edycji poszczególnych slajdów). Program wyróżnia się wyjątkowo intuicyjną i łatwą obsługą, dzięki czemu jest dobrym wyborem dla początkujących. Wadą jest natomiast mała liczba gotowych efektów przejść (jedynie dwa).

Aplikacja ma bogaty zestaw formatów wyjściowych - standardem są AVI, WMV lub MPEG (do odtwarzania na pececie), ale można też utworzyć plik QuickTime, MP4 (do urządzeń przenośnych), 3GP (do telefonów) czy wreszcie nagrać płytę CD/DVD.

Slide ShowMovie Maker 3.7

Usiądź i oglądaj

PhotoStage zawiera specjalny interfejs do bardziej zaawansowanych operacji edycyjnych, takich jak nagrywanie narracji.

Program ma chyba najmniej intuicyjny sposób obsługi ze wszystkich aplikacji i generuje czasem niezbyt zrozumiałe dla mniej wprawnych osób komunikaty. Obsługuje eksport jedynie w formacie AVI (z możliwością wyboru systemowego kodeku), a sam proces kompilacji trwa dość długo. Można się też posłużyć prostym kreatorem, który pozwala utworzyć prezentację z domyślnymi ustawieniami.

Bardziej doświadczony użytkownik ma jednak do dyspozycji sporo narzędzi konfiguracyjnych oraz wiele wbudowanych efektów przejść. Można precyzyjnie określić symulację najazdu kamery (położenie startowe i końcowe) czy liczbę klatek slajdów i efektów. Jednak zaawansowane narzędzia warto poznać dopiero po wykonaniu prób z kreatorem.

<hr>

Photo Story w sześciu etapach

Etap 1

Aby zainicjować projekt, wybierz opcję Begin a new story. Kliknij przycisk Next.

Usiądź i oglądaj

Etap 2

Chcąc wstawić ilustracje do prezentacji, w oknie Import and arrange your pictures kliknij przycisk Import Pictures. Po wybraniu obrazów (żeby zaznaczyć kilka naraz, przytrzymaj wciśnięty klawisz [Ctrl]), zobaczysz listę miniatur z podglądem aktywnego w danej chwili zdjęcia. Fotografie możesz przestawiać za pomocą myszy. Zapisz projekt (przycisk Save Project) i kliknij Next.

Wariacje

Pod oknem poglądu widoczne są przyciski, za pomocą których możesz automatycznie skorygować poziom kolorów, zlikwidować efekt czerwonych oczu, obrócić obraz o 90 stopni czy dokonać prostej edycji (kadrowanie, automatyczna korekta, efekt specjalny). Zmienione zdjęcie jest odhaczane, a odpowiednie przyciski wciśnięte - jeśli chcesz cofnąć zmiany, odznacz przyciski. Zapisz projekt i kliknij Next.

Usiądź i oglądaj

Etap 3

Okno Add a title to your pictures służy do wprowadzenia napisów na zdjęciach (do każdego slajdu osobno). Wpiszesz je w pole tekstowe po prawej stronie - możesz wybrać czcionkę oraz pionowe i poziome położenie napisu. Zapisz projekt i kliknij Next.

Wariacje

Każdemu ze zdjęć można nadać efekt specjalny z rozwijanej listy, np. kolor sepii czy rysunek węglem. Aby cofnąć efekt, wybierz na liście pozycję none.

Usiądź i oglądaj

Etap 4

W oknie Narrate your pictures and customize motion możesz dołączyć do każdego zdjęcia komentarz głosowy. Kliknij przycisk nagrywania (Record Narration), powiedz kilka zdań do mikrofonu i zatrzymaj nagranie kliknięciem przycisku Stop Recording.

Co istotne, program dopasowuje czas wyświetlania danego slajdu do komentarza - jego długość jest widoczna w interfejsie nagrywania. Jeśli chcesz sobie ułatwić pracę, wpisz uprzednio szkic opisu w okienku notatek. Przycisk Preview pozwala sprawdzić nagranie w okienku symulującym pokaz. W razie potrzeby usuniesz je przyciskiem Delete Narration. Zapisz projekt i kliknij Next.

Wariacje

Przycisk Customize Motion umożliwia symulację ruchu - "kamera" będzie dokonywać najazdu na jakiś fragment obrazu. W oknie Customize Motion na karcie Motion and duration zaznacz pole Specify start and end position of motion, po czym zmień wielkość i pozycję prostokątnego zaznaczenia z uchwytami w pozycji początkowej i końcowej. Zmiany zachowaj przyciskiem Save.

Na karcieTransition możesz wybrać jeden z efektów przejść między slajdami - przypominają znane z popularnego wideoedytora Windows Movie Maker. Efekt pojawi się przed danym slajdem.

Etap 5

Na tym etapie możesz wybrać muzyczne tło prezentacji, w oknie Add background music. Jeśli klikniesz przycisk Select Music, program pozwoli wybrać z dysku muzykę w formacie MP3, WMA lub WAV.

Przycisk Create Music uruchamia z kolei generator muzyki. Do dyspozycji masz 12 ogólnych gatunków (np. Latin, Country, Dance), a w ich ramach 51 stylów (np. Classical: Amadeus, Dance: Clubmix czy Latin: Bossa).

Po zdecydowaniu się na gatunek i styl możesz wybrać rodzaj orkiestry oraz nastrój (np. Romantic czy Sad). Kolejna opcja to wybór tempa odtwarzania oraz intensywność muzyki.

Każda z konfiguracji może być od razu sprawdzona za pomocą przycisku Play. Gdy dostosujesz właściwą kombinację parametrów i sprawdzisz jej brzmienie, kliknij OK, aby powrócić do okna Add background music. Jeśli w prezentacji znajdą się twoje własne nagrania głosowe, za pomocą suwaka Volume zmniejsz nieco głośność odtwarzania tła muzycznego, aby nie przeszkadzało w słuchaniu komentarzy.

Uwaga: tło muzyczne wstaw po wybraniu miniatury pierwszej fotografii, aby objęło cały pokaz - zostanie odpowiednio dopasowane, a przy miniaturze pojawi się symbol nutki.

Usiądź i oglądaj

Etap 6

W oknie Save your story wybierz polecenie zapisywania prezentacji w formacie Windows Media Video. Najbardziej typową opcją jest Save your story for playback in your computer. Kliknij przycisk Next, a program dokona kompilacji i wygeneruje plik wideo. Możesz go od razu obejrzeć (View your story) w domyślnym odtwarzaczu, zazwyczaj Windows Media Playerze.

Wariacje

Opcja Send the story in an e-mail message pozwoli zapisać pokaz w niewielkim rozmiarze i wysłać od razu pocztą do odbiorcy.

Przycisk Settings pozwala zmieniać parametry domyślnej prezentacji, np. dla profilu Playback in your computer ustawić odpowiadającą nam wielkość wideo.

<hr>