Usiądź i oglądaj

Aplikacje do projektowania pokazów slajdów to jedne z bardziej atrakcyjnych narzędzi w dobie fotografii cyfrowej. Trudno dziś znaleźć komputer bez służącego do tego celu programu. Pracują w komputerach wielu posiadaczy cyfrowych aparatów fotograficznych.


Aplikacje do projektowania pokazów slajdów to jedne z bardziej atrakcyjnych narzędzi w dobie fotografii cyfrowej. Trudno dziś znaleźć komputer bez służącego do tego celu programu. Pracują w komputerach wielu posiadaczy cyfrowych aparatów fotograficznych.

Choć brakuje rzetelnych danych w tej kwestii, możemy się domyślać, że fotografie cyfrowe odpowiadają obecnie za sporą część ruchu w Sieci. Przeciętna wielkość zdjęcia to kilkaset kilobajtów, a w miarę zwiększania się rozdzielczości aparatów cyfrowych i pojemności kont w składnicach fotograficznych (i ogólnie w serwisach społecznościowych) liczby te rosną.

Usiądź i oglądaj

Flash Slideshow Maker dysponuje bogatą biblioteką szablonów do prezentacji.

Standardem stają się powoli narzędzia do układania kolekcji ilustracji w postaci pokazu slajdów - przeciętny użytkownik nie wpatruje się godzinami w jedną fotografię, ale chętnie obejrzy pokaz ładnych zdjęć - przyrody, krajobrazu czy osób - zmieniających się automatycznie bez potrzeby klikania myszą.

Serwisy internetowe nie oferują jeszcze możliwości tworzenia prezentacji multimedialnych. Prawdopodobnie dzięki nowym technikom programistycznym (zwłaszcza technologii Macromedia Flash) różnice między aplikacjami online i lokalnymi będą sukcesywnie zacierane, niemniej jednak wciąż są znaczące.

W Internecie można znaleźć kilka bezpłatnych programów, które pozwalają zbudować efektowne pokazy. Wyeksportowane do postaci jednolitego pliku wideo w popularnym formacie można następnie pokazać w Internecie czy przesłać pocztą znajomym. Właśnie takim programom poświęcamy ten krótki przegląd. To samodzielne aplikacje, ponieważ albumy fotograficzne oferują na razie bardzo skromne narzędzia do komponowania filmów z fotografii.

Podstawowe narzędzia

Przyjrzyjmy się podstawowym funkcjom, jakie oferują aplikacje należące do tej kategorii.

Usiądź i oglądaj

Corel MediaOne oferuje bardzo skromne narzędzia do skonfigurowania pokazu fotografii.

Przede wszystkim, z punktu widze-nia materiału źródłowego, istotny jest zakres formatów obsługiwanych przez programy (najważniejsze to: dominujący dziś w fotografii cyfrowej format JPEG, a także PNG, BMP, TIFF, PCD i PSD). Wprawdzie możliwość łatwego przekonwertowania plików z jednego formatu na inny nie stwarza żadnych problemów - bezpłatnych konwerterów, także w przeglądarkach grafik, jest mnóstwo - ale zawsze wygodniej, gdy wszystko możemy zrobić w jednym programie.

Kolejna istotna funkcja to możliwość swobodnego układania poszczególnych slajdów (fotografii) na docelowej ścieżce filmowej. Obrazy pobierane są zwykle hurtowo i układają się w przypadkowej kolejności (zazwyczaj alfabetycznie, według nazw), a czasem chcemy ustawić je na przykład chronologicznie. Istotne jest też narzędzie do obracania fotografii o 90 stopni, co pozwala skorygować oryginał wykonany z jakichś powodów z jednoczesnym obróceniem. Za szczególnie ważny parametr trzeba wreszcie uznać definiowanie czasu wyświetlania poszczególnych slajdów.

Informacyjna wartość slajdów opiera się nie tylko na zawartości zdjęć, ale również ich opisie. Bezpośredni uczestnicy jakiegoś wydarzenia zapewne rozpoznają okoliczności towarzyszące wykonaniu poszczególnych fotografii. Gdy jednak podzielimy się prezentacją z szerszym kręgiem odbiorców, zdjęcia nie będą już tak czytelne - poza, rzecz jasna, ich estetyczną stroną.

Dobre programy pozwalają opisać slajdy w dwojaki sposób. Po pierwsze, za pomocą napisów umieszczonych bezpośrednio na zdjęciach (np. "Widok z Giewontu w stronę Zakopanego"), po drugie, za pomocą komentarzy nagranych przez mikrofon. Ostatnie rozwiązanie jest o tyle skuteczne, że nagranie pozwala opisać slajd znacznie dokładniej niż tekst umieszczony przy fotografii, który nie może zajmować zbyt dużo miejsca.

Do kategorii narzędzi o podstawowym charakterze należy też zaliczyć możliwość dołączania muzycznego tła. Kilku- czy kilkunastominutowa prezentacja, zawierająca dziesiątki fotografii, nieurozmaicona atrakcyjną muzyką byłaby po prostu nudna, trudno by było dotrwać do jej końca. Programy, które dają taką możliwość, oferują dwojakiego rodzaju rozwiązanie: wstawienie pliku muzycznego znajdującego się na dysku lub też skomponowanie podkładu za pomocą specjalnego generatora. Ta druga funkcja jest znana z bardziej zaawansowanych edytorów wideo.

I na koniec etap produkcji pliku wideo, czyli skompilowanie wszystkich wprowadzonych mediów - fotografii i dźwięku. Najbardziej dzisiaj rozpowszechnione formaty to: Flash, który zdominował przede wszystkim WWW, oraz Windows Media Video. Stosowany często w Stanach Zjednoczonych QuickTime, w Europie, w tym także i w Polsce, cieszy się znacznie mniejszą popularnością. Pozostałe formaty mają obecnie zdecydowanie mniejszy zasięg, zaś pliki w podstawowym AVI są jednak zbyt duże.

Dodatki

Usiądź i oglądaj

Flash Slideshow Maker Professional imponuje bogactwem efektów przejść między slajdami, które można wstawiać do prezentacji.

W niektórych programach zdjęcia, ułożone na ścieżce filmowej już we właściwej kolejności, można poprawiać. Przede wszystkim są to funkcje kadrowania; czasem możliwe jest nałożenie na zdjęcie innej grafiki (tzw. clipartu) oraz umieszczenie adresu internetowego - kliknięcie slajdu powoduje wówczas otworzenie strony WWW w przeglądarce.

Niekiedy można skorzystać z narzędzi poprawiających automatycznie paletę kolorów i kontrast, dodających filtr graficzny (np. sepia lub rysunek węglem) czy usuwających efekt czerwonych oczu. Lepiej jest jednak przygotować zdjęcia wcześniej, w programie fotoretuszerskim, a przynajmniej skorzystać z odpowiednich, bogatszych funkcjonalnie narzędzi w którymś z albumów fotograficznych (np. Picasa).

Między slajdami można umieszczać efekty przejść (transition effects), które uatrakcyjniają prezentację. Programy zawierają zwykle spory wybór tego typu efektów oraz umożliwiają określenie czasu trwania przejścia.

Dodatkowe urozmaicenie zapewnia też efekt najazdu kamery, polegający na zmianie stopnia przybliżenia obrazu i koncentracji na jakimś fragmencie fotografii. Naturalnie należy go stosować z rozmysłem, aby uwypuklać istotne elementy obrazu - chyba że program wybiera je losowo, bez naszej ingerencji.

And the winner is...

W zasadzie w tej konkurencji można wskazać dwóch zwycięzców. Jednym z nich jest program Microsoft Photo Story 3, który mimo upływu czasu trzyma się świetnie i oferuje zestaw łatwych w obsłudze i atrakcyjnych funkcjonalnie narzędzi. Drugim jest aktualizowany często i regularnie Flash Slideshow Maker Professional, który ma bardzo rozbudowane narzędzia projektowe, choć nie jest prosty w użyciu jak jego konkurent z Microsoftu, i wymaga nieco więcej pracy. Niestety, spore zapotrzebowanie sprawiło, że znaczna większość programów jest oferowana jako aplikacje komercyjne.

Microsoft Photo Story 3

Usiądź i oglądaj

Zestawienie aplikacji do prezentacji pokazów slajdów

Program ma już trzy lata, ale to aplikacja w pełni funkcjonalna i jedna z najlepszych w swojej klasie. Photo Story tworzy pliki w formacie Windows Media Video, nie obsługuje natomiast Macromedia Flash.

Pracuje w trybie kreatora, w którym należy przejść przez kilka etapów, aby zgromadzić materiały, opatrzyć je opisami, nagrać komentarze, dokonać drobnego retuszu, wprowadzić efekty przejść między slajdami, a na koniec skompilować całość. Otrzymany plik wideo można zapisać, ustawiając odpowiednią jakość i wielkość (np. do przesłania pocztą czy przeniesienia na kluczu USB).

Wyróżniającą się cechą Photo Story jest generator tła muzycznego, w którym można skomponować podkłady oparte na różnych stylach muzycznych.