Usługa The H Update Check wyłączona. Powód? Luka "zero-day" w Javie

Portal The H postanowił wyłączyć oferowaną przez siebie bardzo przydatną usługę Update Check. Decyzja ta ma związek z wykrytą niedawno luką "zero-day" w Javie.

Update Check to oferowana od kilku lat usługa portalu The H. Dzięki niej możemy przeskanować nasz komputer w poszukiwaniu starych aplikacji. Chodzi o to, aby poprzez posiadanie ich najnowszych wersji zmniejszyć ryzyko wykorzystania przez cyberprzestępców niebezpiecznych luk mogących służyć do przemycenia złośliwego oprogramowania i przeprowadzenia skutecznego ataku na nasz system.

Usługa Update Check dostępna jest w formie apletu Java, który współpracuje z najpopularniejszymi przeglądarkami. I właśnie tu jest problem...

Kilka dni temu specjaliści z firm zajmujących się bezpieczeństwem wykryli bowiem w najnowszej wersji Javy (7 Update 6) bardzo niebezpieczną lukę "zero-day", która może posłużyć do przemycenia na komputer trojana Poison Ivy RAT (pozwala np. na przejęcie poufnych danych). Co istotne, włamywacze mogą zagrozić wszystkim systemom operacyjnym przy wykorzystaniu Internet Explorera, Firefoksa, Opery, Safari oraz Chrome'a.

Biorąc to pod uwagę, portal The H podjął decyzję o czasowym wyłączeniu swojej usługi. Zachęca ponadto internautów do jak najszybszego odinstalowania Javy, a w ostateczności do wyłączenia jej w przeglądarce.

Aby sprawdzić, czy macie włączoną Javę, zajrzyjcie na tę stronę.