Usługa-widmo - czy Cyfrowy Polsat naprawdę ma w swojej ofercie VoD?

Usługi VOD ma dzisiaj każda szanująca się telewizja cyfrowa. Cyfrowy Polsat niby też zalicza się do tego grona, ale... Można mieć wątpliwości, gdyż VoD w ofercie Cyfrowego Polsatu jest trochę inne niż wideo na życzenie u wszystkich innych operatorów. To, co Cyfrowy Polsat nazywa usługą VoD jest dość dalekie od tego do czego przyzwyczailiśmy się w usłudze VoD.

Cyfrowy Polsat VoD

W serwisie Wykop.pl jeden z rozczarowanych klientów stworzył ciekawy wątek pt. VoD, którego nie ma, który zarzuca Cyfrowemu Polsatowi, że firma ta sprzedaje usługę, której w istocie nie dostarcza. Czy faktycznie Cyfrowy Polsat nie ma VoD?

- Cyfrowy Polsat (...) reklamuje jeden ze swoich produktów jako VOD, czyli Domową Wypożyczalnię Filmową, ale de facto takowy produkt w ich ofercie nie istnieje - napisał zdenerwowany użytkownik.

Zobacz również:

  • To koniec Ipli. Polsat wprowadza nowe serwisy streamingowe
  • Sprawdź, co ogląda się najlepiej w tym tygodniu na Netflixie [20.09-26.09]

VoD w CP czyli Domowa wypożyczalnia Filmowa

Usługa VoD w Cyfrowym Polsacie została uruchomiona pod koniec 2009 roku jako Domowa Wypożyczalnia Filmowa. Jednak różni się ona od typowych usług VoD, bardziej przypominając wspomniane starsze rozwiązanie PPV.

- (...) oni wolą nazywać to bezprawnie VOD, a nie, tak jak powinni, Pay-per-view (PPV) - kontynuuje nowy użytkownik Cyfrowego Polsatu.

Usługa-widmo - czy Cyfrowy Polsat naprawdę ma w swojej ofercie VoD?

Cyfrowy Polsat VoD

Czy Cyfrowy Polsat ma fałszywe VoD?

Z pewnością VOD Cyfrowego Polsatu różni się od oferowanej przez wszystkich innych operatorów. Klasyczne VoD (video on demand czyli wideo na życzenie lub żądanie) to usługa zezwalająca na oglądanie materiału filmowego w wybranym przez nas czasie. W skrócie, chcę obejrzeć film, wchodzę na serwis, klikam, płacę i natychmiast oglądam. W Cyfrowym Polsacie tak to nie wygląda, gdyż nie możemy obejrzeć zakupionego filmu w dogodnym dla nas momencie. Jeżeli chcemy zacząć oglądać o godzinie 18.15 to nic z tego. Musimy poczekać do godz. 20.00, kiedy ponownie rozpocznie się emisja filmu. Jest to trochę sprzeczne z ideą usługi VoD, a na pewno mniej wygodne.

- (...) filmu nie możemy oglądać kiedy chcemy, a jedynie kiedy oni chcą, abyśmy mogli oglądać, a mimo tego ceny filmów są identyczne jak u konkurencji, gdzie ten sam film możemy oglądać jak film z płyty DVD - kiedy mamy czas - zarzuca słusznie zawiedziony wykopowicz.

Cyfrowy Polsat - przestarzała technologia, ale pieniądze się zgadzają

Cyfrowy Polsat jest największą platformą cyfrową w Polsce, co ma swoje plusy i minusy. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Cyfrowy Polsat ma 3,5 miliona użytkowników, a wymiana dekoderów na urządzenia z twardym dyskiem (bo takie potrzebne są do odtwarzania VoD) na pokładzie przy takiej ilości użytkowników to olbrzymie koszty. Nie jest tajemnicą, że Cyfrowy Polsat oferuje najtańszą telewizję, ale jest zarazem platformą najmniej zaawansowaną technologicznie. Dlatego Cyfrowy Polsat wybrał PPV, tworząc specjalne kanały, na których non stop są emitowane te same filmy. Cyfrowy Polsat wybrał to rozwiązanie nie dlatego, że jest lepsze (bo nie jest), ale ze względu na to, że jest tańsze.

Quasi-VoD czyli prawie robi różnicę...

- Należy coś z tym fantem zrobić, ponieważ wielu może nabić się na ten kiepski chwyt marketingowy, który m.in. mnie wprowadził w błąd - napisał wykopowicz.

Cyfrowy Polsat jednak zgodnie z prawem - jest jeszcze NVOD

Użytkownik Wykopu chociaż moralnie ma rację, to w sensie prawnym już niekoniecznie. Z prawnej strony Cyfrowy Polsat jest kryty, bo istnieje jeszcze definicja NVoD na która można się powołać; a chociaż pojawia się znaczek VoD na stronach Polsatu, to nie zauważyłem, żeby posługiwano się rozszerzoną, pełną definicją usługi VoD. Główna nazwa usługi to jednak Domowa Wypożyczalnia Filmowa.

Usługa-widmo - czy Cyfrowy Polsat naprawdę ma w swojej ofercie VoD?

Cyfrowy Polsat VoD

Cyfrowy Polsat odpowiada...

W tej sprawie poprosiłem też o komentarz przedstawiciela Cyfrowego Polsatu.

- Usługi VOD na całym świecie oferowane są w kilku modelach technologicznych. My świadczymy je w modelu Near VOD (NVOD), który polega na tym, że poszczególne pozycje programowe są dostępne rotacyjnie, w krótkich odstępach czasowych na dedykowanych usłudze kanałach telewizyjnych. Wprowadzenie Near VOD pozwoliło nam zaproponować nową usługę od razu wszystkim naszym abonentom i użytkownikom dekoderów, co spotkało się z ich zadowoleniem - skomentowała Olga Zomer, rzecznik prasowy Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat - dzisiejsze zyski, straty w przyszłości...

Cyfrowy Polsat utrzymuje, że zaletą rozwiązania jest to, że do NVOD mają dostęp wszyscy klienci, a nie tylko ci, którzy posiadają nagrywarkę z HDD.

- Nasi abonenci chętnie korzystają z usługi i są niej zadowoleni - w ciągu pierwszego roku odnotowaliśmy ponad milion wypożyczeń. W kategoriach ekonomicznych jesteśmy w tej komfortowej sytuacji, że dbamy już o wzrost zyskowności naszego near VOD, czym, według oficjalnych informacji, nie pochwalił się do tej pory żaden inny operator - dodała przedstawicielka Cyfrowego Polsatu.

Niby racja, dzięki temu jest taniej, ale... ja wciąż uważam, że NVOD nie jest rozwiązaniem przyszłościowym. Inwestycja w profesjonalne VOD w dłuższym okresie czasu ma większy sens. Cyfrowy Polsat obecnie lepiej wychodzi na tym finansowo, ale co będzie gdy użytkownicy stan się bardziej wymagający? Wtedy budowanie od nowa całego systemu VOD przyniesie o wiele większe nakłady finansowe, a w tym czasie klienci uciekną na inne platformy cyfrowe.

Jedyne rozwiązanie - poznaj, zanim kupisz...

Więc wzburzenie wykopowicza jest trochę na wyrost, ale... faktem jest, że takie VoD które oferuje Cyfrowy Polsat dla zwykłego użytkownika prezentuje mierne możliwości. Po co kupować protezę VoD, gdy u innych operatorów dostajemy prawdziwe VoD. Wszystkim, którzy chcą coś zakupić mogę tylko doradzić starą zasadę - uważajcie co kupujecie i co podpisujecie. W dzisiejszych czasach na wszystkim trzeba się trochę znać. Sprawdźcie najpierw dokładnie ofertę, a potem dopiero podejmujcie decyzję. Inaczej możecie mocno się rozczarować.