Usługa zabezpieczania centrów danych przed atakami z sieci

Firma Akamai Technologies wprowadza zarządzaną usługę cloud, o nazwie Web Application Firewall, która ma powstrzymywać większość ataków na aplikacje WWW zanim dosięgną wnętrza korporacyjnych centrów danych.

Zapory aplikacyjne w ramach sieci ponad 55 tys. serwerów Akamai na całym świecie mają powstrzymywać większość powszechnych ataków na aplikacje, w tym SQL injection, czy cross-site scripting.

Firma zapewnia, iż jej usługa jest zgodna z programem WAT (Wide-Area File services) określonym w standardach Payment Card Industry dla aplikacyjnych zapór ogniowych WWW.

Usługa działa w oparciu o podstawowy zestaw reguł webowej zapory aplikacyjnej open source ModSecurity, która jest administrowana przez Breach Security. Usługa Akamai jest komplementarna do korporacyjnych systemów WAF, a jej wartość ma polegać na zmniejszenie wolumenu ruchu, który musi być filtrowany przez urządzenia własne użytkowników i możliwości odzyskania pasma zajmowanego przez ruch złośliwy.

Akamai zapewnia, iż usługa może blokować ataki na wejściu do sieci użytkownika z przepustowością 100Gb/sek., co powinno wystarczyć na obsługę ruchu w kierunku własnych zasobów filtrowania wielu przedsiębiorstw.

Użytkownicy, którzy zakupią równocześnie platformę zarządzania Breach WebDefend Global Event Manager, będą mogli także wprowadzać do systemu Akamai dane o zdarzeniach związanych z bezpieczeństwem, przydatne do wyszukiwania detali o atakach, które usługa ma blokować.

Cena za usługę Web Application Firewall zależy od liczby aplikacji, które mają być chronione i liczby połączeń z internetem.