Usprawniamy komórkę za "zeta"

Z zazdrością patrzysz na posiadaczy "wypasionych" telefonów komórkowych? Niepotrzebnie. Te przydatne i funkcjonalne urządzenia mają jedną poważną wadę - cenę. Przedstawiamy kilka porad, dzięki którym w łatwy sposób rozszerzysz funkcjonalność nawet starszego telefonu komórkowego - i to bez większych wydatków. Artykuł ten w zasadzie przeznaczony jest dla osób, które posiadają telefony komórkowe poprzednich generacji, jednak i właściciele rozbudowanych komórek z pewnością znajdą tu coś dla siebie. Nawet komórka o skromnych możliwościach, zakupiona w promocji za złotówkę, dzięki midletom Java wzbogaci się o wiele nowych funkcji i może zaskoczyć swoimi możliwościami osobników lekceważących sprzęt tej klasy.

Użytkowników komórek podzieliłbym na trzy grupy. W pierwszej z nich znajdują się ludzie dbający o to, aby ich telefon był jak najbardziej na czasie. Są to posiadacze smart phone'ów, komórek z kamerami video, wyposażonych w dużo pamięci, Bluetooth, które pozwalają także służyć jako odtwarzacze MP3, krótkich filmów, radia, a nawet telewizji. W drugiej grupie znajdują się osobnicy którzy traktują komórkę czysto użytkowo. Ma ona ładnie wyglądać, służyć do rozmów i mieć atrakcyjny abonament. Tacy użytkownicy traktują komórkę jako przenośny telefon i zwykle nie wykorzystują nawet 10% jej możliwości. W trzeciej grupie znajdują się ludzie, którzy ze względów ekonomicznych, decydują się na ofertę na kartę. Komórka służy im głównie do odbierania telefonów, pisania SMS-ów, a także do wszystkiego na co pozwalają jej możliwości. W ofercie komórek na kartę znajdują się telefony za "zeta" - są to zwykle telefony poprzednich generacji, tzw. ekonomiczne modele, które w porównaniu do swych bardziej rozbudowanych braci posiadają niewiele funkcji. Jeśli jednak umożliwiają nam one korzystanie z midletów JAVA, ich możliwości mogą zostać rozbudowane i to często w całkiem sporym stopniu.

Skromne możliwości Nokii

Modeli komórek jest jak wiadomo bardzo wiele i na początek wypadałoby się dokładnie zorientować, jakie możliwości ma posiadany przez nas telefon. Wizyta na stronie producenta pozwoli nam dokładnie zapoznać się z jego specyfikacją, chociaż część pojęć użytych w opisie może okazać się nieco niezrozumiała. Wyjaśnieniem wszelkich terminów zajmiemy się w trakcie tego tekstu. Jako przykładem w artykule posłużę się własnym, nieco już zdezelowanym aparatem - ale opisane tu aplikacje mogą być uruchomione na każdym komórkowcu ze wsparciem odpowiedniej wersji Java. Sprzętem testowym jest dość popularna NOKIA 2610 - klasyczny przykład "biednego" telefonu. Zacznijmy może od tego, czego ów telefon NIE posiada:

NOKIA 2610 z kablem miniUSB

NOKIA 2610 z kablem miniUSB

Posiadana przeze mnie komórka nie obsługuje łączności bezprzewodowej wykorzystywanej w celu przesyłania danych z innymi urządzeniami. Z początku telefony komórkowe do łączności bezprzewodowej wykorzystywały port podczerwieni (IrDA - Infrared Data Association). Port ten wymaga połączenia bezpośredniego punkt-punkt (czyli oba urządzenia wyposażone w port podczerwieni muszą się "widzieć") i umożliwia transfer z szybkością do 4Mb/s. Jest to rozwiązanie bardzo tanie - port podczerwieni do komputera wtykany w złącze USB można zakupić dosłownie za parę złotych.

Rozwiązanie to jest wypierane przez technologię Bluetooth, która korzysta z pasma radiowego i zwykle działa w zasięgu od 10 do 100 metrów. Adaptery Bluetooth na USB stały się tak popularne, że w obecnej chwili dostępne są za cenę kilkudziesięciu złotych. Połączenie komórki z komputerem jest podstawową czynnością, po której możemy w ogóle cokolwiek zacząć robić.