Ustawa inwigilacyjna: nie poddawaj się i chroń swoją prywatność


Czy naprawdę zależy Ci na ochronie danych?

Zanim przejdziesz do dalszej części artykułu powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, czy naprawdę zależy ci na ochronie swoich danych. Jeżeli odpowiesz twierdząco a jednocześnie aktywnie używasz np. Facebooka szeroko dzieląc się z internautami informacjami na temat swojego życia zastanów się jeszcze raz nad odpowiedzią na zadane pytanie. Dla tych, którzy faktycznie zamierzają zadbać o swoją prywatność przygotowaliśmy przewodnik prezentujący bardzo przydatne rozwiązania. Niektóre są bardzo proste do wdrożenia, natomiast inne wymagają pogodzenia się z kłopotliwymi niedogodnościami. Sam oceń, z których zamierzasz skorzystać.

Szyfrowanie danych na urządzeniu

Szyfrowanie danych to podstawowe rozwiązanie, po które warto sięgnąć. W przypadku komputerów pracujących pod kontrolą Windows Microsoft udostępnił narzędzie BitLocker. Zanim jednak zdecydujesz się z niego skorzystać powinieneś wiedzieć, że:

- funkcja ta jest dostępna jedynie dla wybranych wersji "okienek"

- w przypadku Windows 10 pojawiły się niepokojące doniesienia, z których wynika, że klucz funkcji BitLocker przesyłany jest automatycznie (bez wiedzy użytkownika) na serwery Microsoftu

Warto więc sięgnąć po alternatywne rozwiązanie, np. VeraCrypt. To darmowe i naprawdę skuteczne narzędzie. Oferuje zaawansowany mechanizm szyfrujący (procesy szyfrowania i deszyfrowania są realizowane „w locie”) pozwalający na skorzystanie z trzech metod: AES (ta jest zdecydowanie najpopularniejsza), TwoFish oraz Serpent. Użytkownik może zaszyfrować cały dysk, wybraną partycję, jak i przenośne dyski USB. Ponadto ma możliwość tworzenie wirtualnych zaszyfrowanych dysków (także ukrytych).

Kolejną wartą rozważenia propozycją jest darmowy program AxCrypt, który w pełni integruje się z menu kontekstowym podczas szyfrowania/deszyfrowania. Warto jednak pamiętać, że nie wykonuje on działań na folderach, lecz na plikach, które mogą "ważyć" ponad 4 GB. Obsługa tego narzędzia jest banalnie prosta. Pozwala ono na szyfrowanie przy wykorzystaniu zaawansowanego 128-bitowego algorytmu AES, który jest również w stanie zabezpieczyć załączniki wysyłane drogą elektroniczną. Możliwe jest też zaszyfrowanie plików w pliku wykonywalnym EXE.

Apple

W przypadku urządzeń z iOS 8 i iOS 9 szyfrowanie danych jest domyślnie włączone przy zabezpieczeniu kodem. Co więcej, możesz też skorzystać z opcji samoczynnego wymazania danych po dziesięciu nieudanych próbach wpisania kodu.

Android

W przypadku Androida oprócz nielicznych przypadków (np. Nexusy) należy samodzielnie włączyć szyfrowanie danych. Google wycofało się bowiem z domyślnego szyfrowania w związku ze znacznym spadkiem wydajności korzystających z niego smartfonów (przede wszystkim tych tańszych). Idź: Ustawienia >Zabezpieczenia >Zaszyfruj telefon.