Ustawa inwigilacyjna: nie poddawaj się i chroń swoją prywatność


Szyfruj połączenia na smartfonie

Służby bez większego problemu mogą monitorować twój smartfon podsłuchując rozmowy i czytając wiadomości SMS. Inaczej sprawa wygląda w przypadku platformy mobilnej Apple, która od wersji iOS 8 wprowadziła szyfrowanie wiadomości iMessage “end-to-end”, co oznacza, że klucze szyfrujące są zapisane na urządzeniach biorących udział w rozmowie. Oczywiście warunkiem koniecznym jest tutaj komunikacja pomiędzy urządzeniami Apple.

Co robić w przypadku starszych urządzeń Apple oraz smartfonów z Androidem? Sięgnij po bardzo prostą aplikację Signal, czyli komunikator, który opiera swoje działanie na wymianie danych przy użyciu szyfrowania. Nie obawiaj się, że wymaga on dostępu do zapisanych w telefonie kontaktów, ponieważ nie synchronizuje ich z własnym serwerem. Narzędzie pozwala na prowadzenie komunikacji tekstowej (można tutaj też przesyłać zdjęcia i filmy) oraz głosowej. Jego mocnym punktem poza skutecznością jest też mocne wsparcie ze strony producenta, który na bieżąco udostępnia poprawki i usprawniające aktualizacje.

Chroń swoją pocztę

Pamiętaj, że skrzynka pocztowa to chyba najbardziej łakomy kąsek dla służb. Na szczęście dzięki Edwardowi Snowdenowi, który ujawnił skalę inwigilacji Sieci powstało wiele usług, które pozwalają zabezpieczyć e-maile.

ProtonMail

ProtonMail to założona w 2013 roku przez trzech pracowników CERN usługa bezpiecznej poczty, w przypadku której szyfrowanie komunikacji realizowane jest po stronie klienta i sam dostawca usługi nie widzi treści wiadomości. Jej użytkownicy mogą liczyć na 1 GB przestrzeni na pocztę, szyfrowanie załączników, częściowo metadanych, pełną zgodność z OpenPGP (Pretty Good Privacy; protokół wykorzystywany do szyfrowania wiadomości) oraz funkcję wygasania e-maili po określonym czasie. Na minus należy zaliczyć brak obsługi IMAP (Internet Message Access Protocol) natomiast na plus zlokalizowanie serwerów w Szwajcarii, poza jurysdykcją USA i Unii Europejskiej.

Mailvelope

Jeżeli korzystasz z poczty z poziomu przeglądarki Google Chrome, lub Mozilla Firefox zastanów się nad rozszerzeniem o nazwie Mailvelope. Pozwala ono na szyfrowanie i odszyfrowanie wiadomości email (działania te oparte zostały na standardzie OpenPGP) u dostawców email takich jak Gmail, GMX, Outlook.com, Posteo, WEB.DE i Yahoo!. Co więcej możesz też dostosować to narzędzie do współpracy z innymi dostawcami poczty internetowej.