Usuń Windows - zainstaluj Linux. 10 argumentów "za"

Przedstawiamy 10 powodów, aby zmienić system na Linuksa w 2012 r..

Miniony rok był burzliwy w świecie systemów operacyjnych dla pecetów. Dotyczy to wszystkich najważniejszych graczy obecnych na rynku. Najbardziej widoczne zmiany były inspirowane systemami mobilnymi, których cechy przenoszone są na ekrany komputerów stacjonarnych. Często jednak spotykają się z chłodnym przyjęciem wśród użytkowników.

Usuń Windows - zainstaluj Linux. 10 argumentów "za"
Jeśli zastanawiacie się, jakie zmiany w waszym systemie przyniesie kolejny rok, może to najlepszy czas, by wziąć sprawy w swoje ręce i wybrać system, który zapewni większą kontrolę? System, o którym mowa to oczywiście Linux. Masz go już pewnie w telefonie (np. pod nazwą Android), więc poznaj argumenty, dla których warto zainstalować go także na komputerze stacjonarnym.

Zobacz również:

  • Najlepszy VPN dla Linuxa 2023
  • Gdzie najtaniej kupić oryginalny Windows 11? [31.08.2023]

Linux jest różnorodny

Krytycy lubią mówić o różnorodności Linuksa jako o "problemie fragmentacji", jednak prawdę mówiąc jest to jedna z jego największych zalet. Użytkownicy mają niezliczone dystrybucje Linuksa do wyboru. Są takie jak Linux Mint lub Ubuntu, które stawiają na użyteczność lub jak Fedora, która zapewnia najwyższe bezpieczeństwo i wiele możliwości dla klientów biznesowych. Istnieją nawet wersje dla określonych branż.

Linuksa można dostosować

Możliwy jest nie tylko wybór dystrybucji Linuksa, ale też jej dostosowanie. Jeśli nie podoba wam się nowy pulpit Unity w Ubuntu lub GNOME 3 w Linux Mint, nie ma problemu, jest wiele innych interfejsów do wyboru, które można pobrać z internetu i łatwo zainstalować. Producent nie narzuca sposobu, w jaki korzystasz z systemu.

Linux to Open Source

Duża elastyczność systemu wynika głównie z tego, że jest to oprogramowanie otwarte (ang. Open Source). Znaczy to, że nikt nie sprawuje kontroli nad wydanym kodem i każdy deweloper może go dowolnie używać i modyfikować. Innymi słowy, otworem stoi przed wami świat własnych poprawek, modułów i aplikacji.

Linux jest darmowy

Linux nic nie kosztuje, chyba że zdecydujecie się na komercyjną wersję z płatnym wsparciem. Jest również wolny od patentów i innych obwarowań, które określają jak może on być używany. Darmowość i otwartość to bardzo dobre połączenie, ponieważ oznacza, że to użytkownik ma kontrolę.

Linux jest niezawodny

Oto argument, dla którego w świecie serwerów Linux ma tylu zwolenników. Niezawodność. Gdy używasz Linuksa, możesz zapomnieć o tych wszystkich godzinach straconych z powodu awarii i przestojów.

Usuń Windows - zainstaluj Linux. 10 argumentów "za"

Linux jest szybki

Linux ma zwykle mniejsze wymagania sprzętowe niż inne systemy operacyjne, a są również dystrybucje zaprogramowane specjalnie z myślą o słabszych maszynach. Rezultat jest taki, że jest on na ogół bardzo szybki nawet na nie najnowszym sprzęcie.

Linux jest bezpieczny

Windows to system operacyjny, który atakowany jest przez najwięcej wirusów i innych rodzajów malware'u, bo i najwięcej komputerów można w ten sposób zainfekować (systemów Microsoftu używa ponad 90% użytkowników na świecie). Oczywiście, nie ma systemu operacyjnego, który byłby doskonale zabezpieczony. W świecie Linuksa malware to jednak ogromna rzadkość, a są też dystrybucje oferujące szczególnie wysoki poziom bezpieczeńśtwa.

Linux ma wsparcie

Poza płatnym wsparciem dla użytkowników Linuksa, jest również niezliczona liczba sposobów na uzyskanie darmowej pomocy. Społeczności zgromadzone wokół poszczególnych dystrybucji są niezwykle aktywne i udzielają się w nich zarówno zwykli użytkownicy, jak i programiści. Inaczej mówiąc: proście, a będzie wam dane.

Linux stale się rozwija

Ta sama społeczność, która zapewnia wsparcie dystrybucjom, dba również o ich ciągły rozwój, wprowadzanie nowych funkcji i usuwanie wszelkich błędów. Nie trzeba już czekać miesiącami na łatki i jeszcze dłużej na jakiekolwiek nowości jak bywa w przypadku systemów rodziny Windows.

Linux jest kompatybilny

Jeśli kiedyś współpracowaliście z ludźmi w innych firmach lub częściach świata, wiecie, że najlepiej byłoby, gdyby system operacyjny oferował wsparcie międzynarodowych standardów, a nie tylko tych określonych przez producenta. Tak jest w przypadku Linuksa i oprogramowania Open Source, które można na nim zainstalować.

Oczywiście żaden system operacyjny nie jest doskonały, lecz jeśli zależy wam na większej kontroli nad środowiskiem pracy, bezpieczeństwie i otwartości systemu, Linux zdecydowanie wygrywa.

Jakiego systemu operacyjnego używacie?

Czy zgadzacie się z argumentami za przejściem na Linuksa?

_______________________________

aut. Katherine Noyes

tłum i oprac. Wiktor Szpunar


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: