Usuń aplikacje spowalniające Windows

Twój Windows uruchamia się zbyt wolno i zastanawiasz się czym jest to spowodowane? Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest duża liczba niepożądanych aplikacji, które są uruchamiane wraz z systemem. Wyjaśniamy jak zidentyfikować tego typu programy i w jaki sposób nie dopuścić do ich automatycznego uaktywnienia.

Aplikacje uruchamiane automatycznie wraz z systemem operacyjnym nie tylko wydłużają oczekiwanie na rozpoczęcie pracy, ale również wpływają niekorzystnie na wydajność komputera. Każdy program zwiększa bowiem zapotrzebowanie na pamięć, a także na moc procesora. Wyraźnie odczuwają to m.in. posiadacze komputerów przenośnych. Producenci tego typu urządzeń często dołączają do Windows pokaźną porcję oprogramowania, które przynajmniej teoretycznie ma ułatwiać korzystanie z komputera. W praktyce okazuje się, że część dodatków wywołuje jedynie frustrację użytkowników. Sprawdź zatem jak możesz się pozbyć zbędnego balastu i dodać swemu pecetowi wigoru.

Porady podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej omawiamy metody identyfikacji niepożądanych aplikacji, w drugiej wyjaśniamy natomiast, w jaki sposób się ich pozbyć.

Na tropie zbędnych programów

Rozpoczynając poszukiwania zbędnych programów uruchamianych wraz z Windows spora część użytkowników skieruje swą uwagę na zawartość folderu Autostart w menu Start. Często spotka ich niestety zawód. We wspomnianym folderze widoczne będę pojedyncze pozycje, a być może nie znajdą w nim niczego. Przyczyną tego stanu rzeczy jest fakt, iż za automatyczne uruchamianie większości aplikacji, które nie stanowią elementów systemu odpowiedzialne są stosowne wpisy w rejestrze.

Autoruns pozwoli ci odnaleźć programy uruchamiane wraz z Windows

Autoruns pozwoli ci odnaleźć programy uruchamiane wraz z Windows

Do wyszukania niechcianych aplikacji wykorzystamy program Autoruns, który jest bezpłatnie udostępniany przez Microsoft w ramach pakietu Suite. Po uruchomieniu wspomnianego narzędzia przechodzimy do zakładki Logon. Wyświetlona zostanie lista programów, które są uruchamianie wraz z Windows. Są one przypisane do poszczególnych gałęzi rejestru systemowego, odpowiedzialnych za możliwość automatycznej aktywacji programów podczas ładowania systemu.

W rozpoznaniu z jakimi aplikacjami masz do czynienia pomoże ci analiza zawartości poszczególnych pól opisu danego programu. Znajdziesz tu informacje o nazwie programu (kolumna Autorun Entry), krótki opis (kolumna Description), nazwę producenta (Publisher) oraz ścieżkę dostępu uruchamianego pliku (Image Path). Zapoznając się z zawartością poszczególnych kolumn zorientujesz się, które pozycje na liście są związane np. z użytecznymi sterownikami do myszy czy klawiatury, a które stanowią jedynie zbędny balast. Gdy klikniesz nazwę programu w dolnej części okna zobaczysz dodatkowo informacje o jego wersji, rozmiarze i dacie ostatniej modyfikacji pliku.

Sięgając po Process Explorer sprawdzisz ile pamięci zajmuje niechciana aplikacja

Sięgając po Process Explorer sprawdzisz ile pamięci zajmuje niechciana aplikacja

Część programów uruchomionych wraz z Windows wykonuje określone czynności, takie jak np. sprawdzenie dostępności aktualizacji i stosunkowo szybko kończy swą aktywność. Inne pozostają w systemie przez cały czas. W tym drugim przypadku możemy sprawdzić jak duże zapotrzebowanie na pamięć mają tego typu programy. Wykorzystamy do tego kolejne bezpłatne narzędzie z pakietu Sysinternals Suite, którym jest Process Explorer. Po uruchomieniu programu wyszukaj na liście procesów nazwę pliku, którą uprzednio znalazłeś w narzędziu Autoruns w kolumnie Image Path. Odczytując wartości zawarte w kolumnach Private Bytes i Working Set dowiesz się jak duże jest zapotrzebowanie danego programu na pamięć wirtualną i fizyczną. W oparciu o uzyskane informacje przekonasz się ile pamięci zaoszczędzisz, gdy pozbędziesz się wybranych aplikacji.