Usuń tajnego agenta z Windows

Komunikatom dziękujemy

Przed rozpoczęciem edycji Rejestru warto utworzyć punkt przywracania systemu, na wypadek, gdyby dokonane modyfikacje odbiły się negatywnie na działaniu Windows. W tym celu otwórz menu Start | Uruchom i wpisz polecenie

%SystemRoot%\system32\restore\rstrui.exe

Otworzy się kreator przywracania systemu, który przeprowadzi Cię przez proces tworzenia punktu przywracania.

Teraz możemy przejść już do sedna sprawy, czyli zabawy z WGA. Mamy przy tym dwie możliwości:

- wyłączyć komunikaty informujące o konieczności wykupienia licencji na używane oprogramowanie

- usunąć mechanizm autoryzacji z systemu.

WGA - nigdy więcej?

Ponieważ WGA jest pobierany i instalowany w ramach mechanizmu aktualizacji automatycznych, można przedsięwziąć pewne kroki, które zapobiegną ponownemu "zagnieżdżeniu się" go w systemie (tym bardziej, że WGA to wciąż usługa opcjonalna). Oto one:

1. W Panelu sterowania kliknij dwukrotnie ikonę symbolizującą Aktualizacje automatyczne i zaznacz pole "Powiadom mnie, ale nie pobieraj ani nie instaluj aktualizacji automatycznie".

2. Gdy system poinformuje Cię o nowych, dostępnych do pobrania aktualizacjach (żółta ikonka na pasku zadań) kliknij ją, a następnie zaznacz opcję "Instalacja niestandardowa", dzięki czemu będzie dokonać wyboru pożądanych aktualizacji.

3. Usuń zaznaczenie widniejące obok pozycji "Windows Genuine Advantage" i kliknij Anuluj.

4. W oknie dialogowym Ukryj aktualizacje usuń zaznaczenie obok pozycji "Nie informuj mnie ponownie o tych aktualizacjach".

W pierwszym z omawianych przypadków procedura nie jest zbyt skomplikowana. Należy postępować zgodnie z wymienionymi poniżej wskazówkami:

1. Otwórz menu Start | Uruchom | Panel Sterowania i kliknij Dodaj lub usuń programy.

2. Zaznacz pole wyboru "Pokaż aktualizacje".

3. W Panelu sterowania dwukrotnie kliknij Opcje folderów i w otwartym oknie dialogowym przejdź do zakładki Widok i usuń zaznaczenie pola "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików" oraz "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego (zalecane)" - o ile nie są już odznaczone. Zaznacz natomiast opcję "Pokaż ukryte pliki i foldery".

4. Na partycji, na której zainstalowany jest system Windows, wyszukaj wszystkie pliki, w wktórych nazwie znajduje się ciąg liter wga.

5. Jeśli Windows Genuine Advantage jest zainstalowany w systemie, w wynikach wyszukiwania powinny znaleźć się pliki WgaLogon.dll oraz WgaTray.exe, pochodzące z folderu \Windows\System32. Wyniki wyszukiwania nie uwzględnią pliku LegitCheckControl.dll z tego samego katalogu, jednak jest on również częścią składową mechanizmu WGA.

6. Zmień nazwy wymienionych plików:

WgaLogon.dll na WgaLogon.old

WgaTray.exe na WgaTray.old

7. Uruchom ponownie komputer.