Usuń tajnego agenta z Windows

Windows Genuine Advantage - program weryfikujący legalność posiadanej kopii systemu operacyjnego Microsoftu - może być zarówno przydatny, jak i uciążliwy. Przekonują się o tym zwłaszcza ci użytkownicy, którzy mimo legalności wykorzystywanego oprogramowania zaczęli otrzymywać komunikaty o konieczności zarejestrowania systemu. Jeżeli dostęp do takich usług jak Microsoft Download Center czy Windows Update nie rekompensuje Wam niewygód związanych ze świadomością, że WGA zbiera informacje o wersji BIOS-u, numerze dysku twardego, a nawet numerze IP komputera i codziennie wysyła je na serwery giganta z Redmond, możecie bez problemów wyłączyć natarczywe komunikaty lub całkowicie usunąć WGA z systemu. Co więcej - macie na to błogosławieństwo Microsoftu!

System Windows Genuine Advantage testowany był przez Microsoft od jesieni 2004 r. w serwisie Microsoft Download Center. Na szerszą skalę został wprowadzony niemal dokładnie rok temu - pod koniec lipca 2005 r. - od tej chwili użytkownicy Windows, przy próbie skorzystania z usług Windows Update oraz Microsoft Update musieli wykazywać się posiadaniem legalnych kopii systemu operacyjnego. Mechanizm weryfikacyjny nie obejmuje aktualizacji związanych z bezpieczeństwem komputera - te mogą pobierać wszyscy użytkownicy Windows, bez względu na to, czy używane przez nich kopie są legalne czy pirackie.

Usuń tajnego agenta z Windows

Przeczytaj koniecznie: najnowszy PC World 5/2009

Właściwie od początku system wzbudzał kontrowersje. Użytkownicy zarzucali koncernowi, iż Windows Genuine Advantage narusza m.in. przepisy zabraniające rozpowszechniania spyware'u, a Microsoft nie udostępnia użytkownikom informacji koniecznych do zrozumienia zasad działania WGA. Pewien użytkownik nawet pozwał koncern za to, iż WGA instalował się potajemnie (jak pamiętamy, aplikacja instaluje się razem z udostępnianymi co miesiąc uaktualnieniami dla produktów Microsoftu). Autorzy innego pozwu dowodzili, iż WGA działa jak spyware i że koncern wprowadził ich w błąd, sugerując, iż aplikacja ta jest krytycznym uaktualnieniem dla systemu.

WGA od początku nie był idealny - stąd też m.in. tak długie testy usługi. Do ciekawej sytuacji doszło zwłaszcza wtedy, gdy niezależny badacz Debasis Mohanty odkrył, że opisywany mechanizm weryfikacji można ominąć za pomocą narzędzia opracowanego przez Microsoft. Chodziło o narzędzie GenuineCheck, które w systemie XP Home/Pro umożliwiało użytkownikowi nielegalnej kopii systemu na pobranie dowolnego pliku z serwisu Microsoft Download Center. Wystarczy tylko pobrać ze strony MS program, uruchomić go (zamiast uruchamiania standardowego testu WGA) i podać na stronie wygenerowany przez niego kod.

Usuń tajnego agenta z Windows

Przykład działania mechanizmu Windows Genuine Advantage (źródło: Wikipedia)

Microsoft wreszcie dostrzegł potrzebę umożliwienia użytkownikom swoich produktów wyłączenia usługi WGA. Wiele witryn internetowych oferuje bowiem mniej lub bardziej wiarygodne metody usuwania Windows Genuine Advantage z systemu. Ponieważ jednak mechanizm WGA wciąż znajduje się w fazie beta testów i jest na bieżąco aktualizowany, nie wszystkie z owych poradników oferują aktualne informacje. Metoda proponowana przez giganta z Redmond wydaje się zatem najpewniejsza, a wymaga od użytkownika dokonania zmian w Rejestrze systemu.