"Utalentowane" pamięci flash

Praca z dużymi plikami (4 filmy DivX)

Test polegał na mierzeniu czasu prędkości zapisu 4 filmów o łącznej objętości 3 GB (filmy DivX).

Różnica w prędkości zapisu pomiędzy modele 4 i 8 GB nie jest duża. Model 4 GB zapisywał dane w 216 s, 8 GB 264 s, różnica więc w prędkości zapisu wynosiła 2,5 MB/s. Znacznie wolniej pracuje model 16 GB, zapisując cztery filmy przez 459 s, czyli z prędkością 6,5 MB/s.

Czas  zapisu 4 filmów o pojemności 3 GB

Czas zapisu 4 filmów o pojemności 3 GB

Podsumowanie

Najwydajniejszy okazał się model 4 GB (DGBS4GBS STT -239 zł), który dobrze sobie radzi zarówno z małymi, średnimi jak i dużymi plikami. Niestety jego cena jest wyższa o 100 zł od modelu 8 GB, który kosztuje 129 zł. Jest stanowczo za drogi. Model 8 GB, choć oferuje niższą wydajność, to stosunek ceny do szybkości pracy ma dużo lepszy. Gdybym miał jednak polecać 8 GB flasha w podobnej cenie, to wybór padłby na Sandiska Cruzer Countour 8 GB, który jest trochę droższy, ale ładniej wykonany, praktyczniejszy (chowana wtyczka) i jest wyraźnie szybszy.

Najwolniejszy spośród tych trzech pamięci okazał się model 16 GB (BC-16GB STT- 329 zł), który wśród modeli od 16 GB wzwyż zajął siódme miejsce pod względem oceny wydajności (na 11 przetestowanych). Jest to dobry wybór, bo ogólnie pamięci powyżej 16 GB wzwyż nie są zbyt szybkie (wykorzystują wolniejszą pamięć MLC NAND Flash). Lepszym wyborem byłby jednak OCZ ATV 16 GB, który jest szybszy i tylko nieznacznie droższy.

Zapraszamy do lektury bieżącego numeru PC World komputer, gdzie znajdziecie testy pamięci flash z podziałem na pojemności, tak aby każdy mógł wybrać najlepszą, 4, 8 czy też 16 GB lub pojemniejszą pamięć.

Pamięci do testów dostarczył:

Restor, tel. 022 6274241, www.restor.com.pl